Начало » Новини » Света
30.11.2017 г.

ЕС одобри удължаване с 5 години на разрешението за продажба на препарати с глифозат

След многомесечни спорове

В началото на седмицата държавите-членки на Европейския съюз одобриха удължаването на разрешителното за продажба на препарати за растителна защита, съдържащи активното вещество глифозат, за нови 5 години и то ще остане в сила до края на 2022 г., съобщиха от Европейската комисия, цитирани от електронното издание Euobserver.

При гласуването 18 държави подкрепиха удължаването на лиценза, 9 бяха против и една се въздържа. Решаващ обаче се оказа вотът на Германия, с чийто глас подкрепата за разрешителното достигна 65,71% от гласовете на населението на ЕС, като по този начин бе надхвърлен прагът на квалифицираното мнозинство от 65%. България също бе сред одобрилите удължаването на разрешителното, докато Португалия се въздържа, а Белгия, Гърция, Франция, Хърватска, Италия, Кипър, Люксембург, Малта и Австрия бяха против. При предишното гласуване, проведено преди по-малко от месец, в началото на ноември, само 14 държави-членки дадоха одобрението си за удължаване на разрешителното за продажбата на препарати с глифозат.

Промяната на позицията на Германия обаче едва ли е толкова неочаквана – глифозатът е основната активна съставка в популярния хербицид Roundup, който се произвежда от американската компания Monsanto, а сделката за придобиването ѝ от немския химически концерн Bayer AG е в напреднала фаза. Германският канцлер Ангела Меркел официално смъмри министъра на селското стопанство на страната Кристиан Шмид, че е подкрепил удължаването на срока на действие на разрешителното въпреки правителствените инструкции, които са били с точно обратния смисъл, а заместник-министърът на Германската социалдемократическа партия, чийто член е Шмид, оцени поведението ва последния като „злоупотреба с доверието”. В страната дори се заговори, че тази подкрепа на Шмид е поставила под заплаха евентуалната коалиция между социалдемократите и християндемократите на Меркел за следващите парламентарни избори. Най-вероятно обаче тези действия на министъра няма да окажат влияние върху бъдещата му кариера, тъй като реакцията на канцлера се оценява като изключително мека за случая.

Проблемът с глифозата възникна, след като през март 2015 г. Световната здравна организация обяви веществото, влагано в хербицидите за борба с плевелите от фермерите по целия свят, за вероятно предизвикващо онгологични заболявания у хората. Впоследствие бяха публикувани редица изследвания, които подкрепяха или отхвърляха това твърдение. Наскоро обаче от Европейската агенция за безопасност на храните след продължително отлагане обявиха, че липсват категорични данни за канцерогенността на глифозата. Но организации за защита на природата и потребителите вече бяха прегърнали идеята за забраната му в ЕС, а и преобладаващата част от депутатите в Европейския парламент са настроени срещу използването на веществото. Те настояват за пълна забрана за производството на хербициди с глифозат от началото на 2023 г., а Франция посочи 2022 г. като краен срок за постепенен пълен отказ от употребата му.

Сагата с разрешителното пък се точи от юни 2016 г., когато предишният 15-годишен лиценз изтече и бе предоставено 18-месечно удължение, докато бъде взето окончателното решение. От ЕК първоначално препоръчаха да бъде издадено разрешително за още 10 години, но на фона на възмущението относно потенциалните рискове при използването му в крайна сметка коригираха предложението си на 5 годишно удължаване.

ЕС одобри удължаване с 5 години на разрешението за продажба на препарати с глифозат
11535
 

Последни материали
Виж
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 26 април – 2 май 2024 година
Остава опасността от слани във високите полета на западна България
За незаконно овладяване на държавни поземлени участъци
Украинският земеделски министър подаде оставка заради корупционни обвинения
Призив за подкрепа
Бедствието с градушките роди съпричастност от фермери към фермери
Ще се представят над 100 производители
Безплатни 100 000 фиданки ще раздадат на фестивала „Семе българско”
Защо цветовете на разсада падат след засаждане на постоянно място?
Фермерите настояват за промени в Закона за застраховането
Градушка унищожи лозя и рози в село Баня, застраховките важат от първи май
Свързани материали
Виж
Ще се представят над 100 производители
Безплатни 100 000 фиданки ще раздадат на фестивала „Семе българско”
Бъдещи разговори в МЗХ
Отрязаните от украинската помощ производители на овес, ръж и тритикале очакват обезщетения
24 проекта за центрове за подготовка и съхранение на плодове и зеленчуци получават финансиране по НПВУ
ДЗЕС-те и други защонодателни промени
Европарламентът даде зелена светлина за промените в Общата селскостопанска политика
Мнението на бранша
Нихат Расим: Отношението на търговските вериги е подигравка към труда на фермерите!
Русия вдига летвата на квотния режим при износа на зърно на 29 млн.т
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини