Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
29.11.2017 г.

Съхраняване и лекуване на цветните луковици

Практика

sinor

Луковичните цветя са след най-красивите и любими на градинарите. Гладиолите, лилиите, хиацинтът, нарцисите, лалетата и много други са непретенциозни многогодишни растения, които дори при минимални грижи са готови да ни зарадват с ярките си цветове.

Здравето на тези цветя обаче зависи от състоянието на луковиците, а за съжаление далеч не всички градинари умеят да ги съхраняват както трябва. В резултат на това луковиците гният, плесенясват или изсъхват.

Как да успеем да ги съхраним добре? Луковиците, които избираме, трябва да са сухи и чисти, без видими увреждания. Полагат се в мрежички, пропускащи добре въздуха, или в марли. Оставят се в прохладно помещение с температури между 10 и 14 градуса по Целзий, където няма течение, като се проверяват периодично.

А ако част от луковиците са изсъхнали, плесенясали или загнили, най-добрият вариант е да ги изхвърлим веднага, защото от тях никога няма да порасне здраво и силно растение. В някои случаи обаче все още не е късно да преодолеем проблема и да спасим цветето.

1. Ако луковицата се е сбръчкала, най-вероятно е съхранявана при прекалено висока температура, което е довело до значително изпаряване на влагата от нея. Можем да възстановим водните ѝ запаси, ако я завием с марля, потопена в 0,5-процентов разтвор на калиев перманганат. Много е важно процетът да не бъде надхвърлян, защото в противен случай разтворът може да изгори тъканта на луковицата. Обикновено след 2-3 дни луковицата възвръща първоначалния си вид.

2. Завехналите луковици можем да възстановим с всеки стимулатор на растежа, като следваме стриктно посочените на опаковката инструкции. След приключването на процеса луковицата е готова за засаждане.

3. При съхраняване на балкона или други студени помещения луковиците могат да измръзнат. За да ги спасим, можем отново да използваме стимулатор на растежа за денонощие, след което ги полагаме в сух пясък или торф и ги съхраняваме в прохладно помещение до засаждането. Ако обаче след прехвърлянето в по-топло помещение луковицата е прекалено мека и отделя влага, няма да успеем да я спасим.

4. Ако луковиците са били съхранявани в помещение с повишена влажност, вероятно по нея ще открием загниващи люспи. Такива луковици е необходимо да почистим до здрава тъкан и да ги обработим с разтвор на калиев перманганат, след което да ги завием с марля и да ги положим в речен пясък или мъх за 2-3 дни. Преди засаждането обаче трябва да ги подсушим.

Съхраняване и лекуване на цветните луковици
17207
 

Последни материали
Виж
Както на месечна, така и на годишна база
Преработката на маслодайни култури в ЕС се стабилизира през ноември
Румъния запазва водещата си позиция в класацията на износителите
Износът на зърно от ЕС намалява с 30 на сто спрямо миналия сезон
Документирано със спътникови снимки в разследване на Bellingcat
Руските окупатори карат украинското зърно на хутите в Йемен
За зърнените култури като цяло увеличението е с 6 на сто, при рапицата – 2,3 на сто
Германия разшири с 12 на сто площите с есенна пшеница
Създават експертен съвет за обсъждане на особеностите
Осигуряват изследвания вместо обезщетения за болните овце от Меди-Висна
Чери домати от Италия са причинили епидемията от салмонела в ЕС
Свързани материали
Виж
Полезни съвети
Време е да засадим лалетата
Полезни съвети
Защо и кога завързваме листата на чесъна на възел
Практика
Защо не трябва да съхранявате луковиците в мазето
Проекти
До три години България ще изнесе 640 тона шафранови луковици за Китай
За китна градина
Зюмбюли, нарциси и мускари – как да запазим луковиците след форсиране
Практика
Пет причини за смаляването на цветовете и луковиците на лилиума
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини