Като месец на жената през март всяка жена получава доза нежност и красота с китка цвете, откъснато от любимите хора. Типичните пролетни цветя, които може да видите във всеки български двор, са зюмбюлите, лалетата, нарцисите и мускарите. Днес ще ви дадем няколко съвета за тяхното правилно отглеждане.
За луковичните цветя, както миниатюрните мускари, така и великолепните зюмбюли, нарциси и лалета, свойствен в по-голямата си част е подземният живот. Те разцъфват през пролетта, а след увяхване на листата се намират в покой. За да отворят обаятелните си и ароматни цветове по-рано, луковиците се форсират.
Да ги съхраним до следващата година и да получим цъфтящи растения е напълно възможно. Какво трябва да направим?
След прецъфтяване отстраняваме цветовете заедно с дръжките. Често луковиците са засадени нагъсто в контейнери и образуват цветни композиции, а понякога и поединично, но нямат достатъчно пръст. Желателно е и в двата случая да се пресадят, като се добави почва или торф.
Листата на различните видове започват да увяхват по различно време и затова е добре да се пресадят в различни контейнери. Редовно, около един път седмично, а при високи температури може и по-често, поливаме растенията, подхранваме ги с тор за луковични цветя. Ако няма достатъчно светлина, препоръчително е да се осигури доосветяване.
Веднага щом листата започнат да пожълтяват, прекратяваме поливането и допълнителната светлина. Експертите съветват да се наклонят контейнерите на една страна, за да се осигури добро оттичане на хранителните вещества от стъблата и листата в луковиците. Изчакваме до пълното изсъхване на листата, изваждаме луковиците и ги подсушаваме. Съхраняваме ги в сух торф при температури 17-20 градуса по Целзий.
През есента трябва да се засадят в градината. Мускарите се засаждат в началото на септември, а след тях нарцисите, после зюмбюлите и накрая лалетата. Нарцисите са най-чувствителни по отношение на времето за засаждане – ако се забавят може да не разцъфнат, а даже и да загинат, защото не могат да образуват достатъчно корени. Зюмбюлите обичат богата на хранителни вещества почва. Дълбочината на засаждане зависи от големината на луковицата – тя е 2-3 пъти диаметъра.
За повторно форсиране тези луковици не трябва да се използват, защото цъфтежът ще бъде много слаб.