В света има 1,87 млрд. хектара плодородни земи, или с между 250 и 350 млн. хектара повече, отколкото се смяташе досега, съобщи електронното издание AgroDay. Новите плодородни площи били открити лед провеждането на изследване под ръководството на Геоложката служба на САЩ благодарение на прецизирани спътникови данни в рамките на проекта „Данни за подкрепящия анализ на световната продоволствена сигурност”.
Картата е съставена на базата на снимки от спътниците Landsat и точността ѝ се оценява на 92%, а независима международна комисия е проверила данните в 72 района на света.
Обновената информация сочи, че най-много са плодородните земи в Индия – 179,8 млн. хектара, или 9,6% от световните плодородни площи. На второ място е САЩ със 167,8 млн. хектара и 8,9% от всички плодородни земи по света, следвани от Китай със 165,2 млн. хектара (8,8%) и Русия със 155,8 млн. хектара (8,3%).
Селскостопанските столици на света обаче заради най-високия процент плодородни земи спрямо цялата им територия са в Европа и Южна Азия. Над 80% от площта на Молдова, Сан Марино и Унгария е плодородна, а в Дания, Украйна, Ирландия и Бангладеш този дял е между 70% и 80%. За сравнение – в Русия той е под 10%.
Новите картографски данни осигуряват възможност за контролиране на състоянието на селското стопанство в световен мащаб.