Брашнестата мана е много разпространена опасна болест по розата. Причинява се от гъбата Sphaerotheca pannosa. Презимува като мицел в пъпките и като плодни тела със спори по клонките. През пролетта спорите се изхвърлят във въздуха, покълват и през кутикулата проникват в тъканите на младите листа, пъпките, дръжките. По нападнатите части се появяват дребни, белезникави петънца, по които се образува бял плесенов налеп и те изглеждат като леко посипани с брашно. Листата пожълтяват и прегарят. Пъпките не се развиват. Развитието на болестта се благоприятства от високата влажност на въздуха.
Мерките
Изрязване и унищожаване на заразените леторасти.
Ръжда
Причинява се от гъбата Phragmidium mucronatum. Презимува като зимни спори в окапалите листа. Рано напролет по листата, листните дръжки и цветните пъпки се появяват оранжеви купчинки от пролетните спори на гъбата. Те причиняват нови заразявания и по долната страна на листата се образуват множество дребни ръждиво-червени купчинки от летни спори и още по-късно – черни зимни спори. Долните и средните листа пожълтяват, засъхват и опадат. Цветните пъпки не се развиват. Повредите от болестта са по-големи във влажни години. Розовите храсти се обезлистват и трудно се възстановяват. Ръждата напада и шипката.
Борба
За да предпазите растенията, трябва редовно да събирате и унищожавате окапалите листа. През есента или рано напролет направете дълбока обработка на почвата и заровете листата. Изрежете и унищожете нападнатите части.