Начало » Новини » Страната

Констатирано е огнище на антракс при телета в Луковит

Близо 2 000 домашни животни в околността ще бъдат ваксинирани
Синор.БГ / 25.11.2017 г.

Областната дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) в Ловеч е констатирала първично огнище на заболяването антракс в 3 мъртви телета в животновъден обект в град Луковит, съобщиха от пресцентъра на Българската агенция за безопасност на храните. 

След смъртта на телетата обслужващият фермата регистриран ветеринарен лекар е взел проби и е уведомил незабавно директора на Областната дирекция по безопасност на храните в Ловеч. Официалният ветеринарен лекар е взел допълнително проби за лабораторни изследвания.  Резултатите за  наличие на причинителя на заболяването антракс са положителни.

Бързата реакция и извършените преки действия на служителите на ОДБХ, лекуващия лекар и собственика на засегнатия обект са предотвратили разпространението на заболяването. Собственикът на обекта е съдействал изцяло на ветеринарните и здравните власти за извършване на всички необходими действия и мерки. По данни на Регионалната здравна инспекция в Ловеч контактните лица са без симптоматика на антракс, но остават под наблюдение на личните си лекари. На същите е назначено превантивно лечение с антибиотици.

Наложени са принудителни ограничителни мерки, включващи: почистване и дезинфекция, забрана за придвижване на възприемчиви на заболяването животни към и от територията на заразеното населено място, ваксинация на едри и дребни преживни животни и коне в Луковит, забрана за клане на ваксинираните животни за 28 дни след ваксинацията. На 22 и 23 ноември тя е извършена на всички животни в засегнатия животновъден обект и близката ферма. До момента срещу антракс са ваксинирани общо 439 говеда. Ще бъдат ваксинирани близо 2000 едри и дребни преживни животни и коне в Луковит и близките села. До този момент животните в града не са подлежали на ваксинация, защото в района не е констатирано огнище на антракс през последните 30 години.

Извършват се постоянни клинични прегледи на животните. Към момента не са регистрирани нови заболели животни.

Констатирано е огнище на антракс при телета в Луковит
13358
 

Последни материали
Виж
ФАО: Световното производство на зърно ще достигне рекордни 2,99 милиарда тона през 2025 г.
Започна националната информационна кампания „Призвание: БиоЛогичен!“
Дори тройният ръст на доставките от Молдова не успява да го компенсира
Свитото предлгане от Украйна натиска вноса на рапица в ЕС
За поне 3000 селскостопански машини, сглобявани в Агромашхолдинг KZ
John Deere подписа споразумение с Казахстан за 2,5 милиарда долара
По-скъпо от предишния внос преди 6 месеца и по-евтино от търга в Йордания
Тунис закупи 75 000 тона фуражен ечемик на международен търг
Данни на Евростат
Стойността на селскостопанската продукция в ЕС е намаляла с 0,9% през 2024 г.
Свързани материали
Виж
Над два пъти по-висок е спрямо 2024 г.
Слънчогледът на община Луковит е със среден добив 330 кг/дка
С молитва за хубаво време стартира Шестия национален събор „Млечният път на България през вековете“ в Луковит
Млечният път през вековете
Луковит се подготвя за събор на фермери и техните млечни продукти
Изложение в Луковит
Тахов: Фермерите имат сигурност със защитеното наименование за произход на сиренето
Предстоящо
Пето издание на Националния събор „Млечният път на България през вековете“
Решения на Министерския съвет
Имоти на БАБХ в Луковит се дават на областната управа в Ловеч
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини