Проба, взета от приет в болница 45-годишен овцевъд от разградското село Трапище, е дала положителен резултат за антракс, съобщи д-р Рени Кирякова от Регионалната здравна инспекция в Разград, цитирана от „Фокус. Изследването е направено в Националния център за заразни и паразитни болести, като официалният резултат е излязъл вчера, посочи д-р Кирякова.
„Още при първите съмнения за антракс мъжът е приет в инфекциозното заведение на Многопрофилната болница за активно лечение „Св. Иван Рилски” в Разград. Той е добре, в момента се провежда адекватна терапия с венозен антибиотик. Спрямо хората, с които е бил в контакт, също са предприети нужните мерки – поставени са под медицинско наблюдение и им се провежда профилактика с пеницилинов препарат”, обясни тя. Служителката на здравната инспекция уточни, че става дума за 4-ма души – 3-ма членове на семейството на овцевъда и негов работник.
За съмнителния случай на заболял от антракс бе обявено най-напред на 2 октомври, след като 10 овце от стадото на заразения умряха след симптоми за развитие на болестта, макар ме първите 2 проби от тях се оказаха отрицателни. Тогава от районната прокуратура в Разград наредиха задължителното хоспитализиране на мъжа. Животните са спрени от паша и са поставени под карантина още при възникване на съмнение за заболяването, заяви кметът на селото Айтен Исмаилова. Вече е извършена ваксинация на всички животни в селото, а ветеринарни лекари от Разград са в постоянен контект с вестните фермери, добави Исмаилова. В селото има общо около 1700 животни – 400 едри преживни животни, близо 1200 дребни преживни животни и 20 еднокопитни.
Междувременно от Българска агенция за безопасност на храните (БАБХ) потвърдиха, че в село Трапище е регистрирано огнище на антракс (синя пъпка) по овцете, като пробите на 7 умрели животни са положителни. Забранено е клането и придвижването към и от територията на заразеното населено място на възприемчивите животни до изтичането 14 дневния имунизационен период. Предстои механично почистване и дезинфекция на сградите, помещенията, в които се отглеждат животни, и на оборудването, включително на превозните средства, влизащи и напускащи обекта, по начин, гарантиращ унищожаване на причинителя на болестта.
До този момент животните в с. Трапище не са подлежали на ваксинация, защото в района не е констатирано огнище на антракс в последните 50 години, изтъкват от БАБХ. Областната дирекция за безопасност на храните в Разград и Регионалната здравна инспекция в града съвместно обследват случая.