Характерна черта на настоящия световен пазар на млечни продукти е неопределеността и единственото, което вероятно може да се посочи със сигурност, са колебанията, породени от проблемите както при предлагането, така и при търсенето на продукцията. Това заяви на Световния млечен конгрес в Белфаст Вероник Пиле, анализатор на Международната млечна федерация и ръководител на икономическия отдел във френския Национален отраслов център за млечните стопанства, цитирана от електронното издание DairyNews. Пиле припомни, че цените на маслото са на рекордно високо ниво, докато тези на сухото обезмаслено мляко са все още доста ниски.
По думите й насоката на движение на европейските и американските пазари е към възстановяване на млечното производство с перспективи за растеж през следващите няколко месеца. „Днес историческите минимуми отстъпват място на възстановяването. Ставаме свидетели на по-силно търсене на млечните продукти”, изтъкна тя.
Икономистът отбеляза също, че възстановяването на пазара на мляко и млечни продукти през 2017 г. дойде след година на застой в световното производство и потребление, като в някои региони на света се стигна и до незначителен спад. „Причината за това бяха забраната на Русия за внос на млечни продукти от Европейския съюз, понижаването на покупателната способност в държавите, добиващи петрол, и сложното икономическо положение в някои страни от Южна Америка”, подчерта тя.
По данни на Международната млечна федерация Нова Зеландия остава най-големият износител на млечни продукти в света с дял от 29%, следвана от ЕС с 28% и САЩ с 24%.