През настоящия сезон за първи път в обстановката на война може да се говори за печалба от отглеждането на всички видове зърнени култури, обяви директорът на аналитичния отдел на асоциацията „Украински клуб на селскостопанския бизнес” Светлана Литвин в авторски материал в електронното издание AgroTimes. „Досега царевицата и ечемика бяха губещи или минимално печеливши. Това обаче не се отнася до всички стопанства. Част от компаниите в южните и източните части на страната получиха изключително ниски добиви заради неблагоприятните метеорологични условия. За съжаление в такъв случай няма никакви основания да се говори за печалба при отглеждането на зърнените култури”, уточни Литвин. Тя припомни, че в началото на войната цените на украинския пазар бяха значително по-ниски от международните заради скъпата логистика и липсата на възможност за износ и едва през 2024 г. те донякъде се изравниха благодарение на работата на собствен зърнен коридор.
Според нея за първи път от нападението на Русия украинските фермери продават прибраната реколта въз основа на пазарната конюнктура, а не на физическата възможност за износ. Директорът на отдела обясни, че в такава обстановка реколтата се изнася постепенно, и съобщи, че към първата 10-дневка на януари вече са изпратени 69% от ечемика, предназначен за износ, както и 63% от пшеницата и 48% от царевицата.
По данни на асоциацията през декември 2024 г. Украйна е изнесла 5,5 млн. тона селскостопански продукти – с 11,1% по-малко в сравнение с ноември, като това е втори пореден месец на спад в количествата. За пръв път от началото на войната обаче свиването не се дължи на логистичните ограничения, причинени от руската армия, а на настоящата пазарна коньнктура, на намаляването на запасите от храни, предназначени за износ, и на желанието на украинските фермери да продадат продукцията си в по-благоприятен ценово период, изтъкна Литвин. Тя посочи, че най-мащабен е спадът на износа от Украйна при маслоданите култури – с 28% на месечна база заради изчерпването на запасите от рапица за износ и намаляването на темпото в доставките на соя за чужбина заради ниските цени в момента, особено в сравнение с миналата година. „Значително се понижи и износът на растителни масла. Заради осезаемия ръст на цените на слънчогледа част от фермерите не бързат да продават прибраната реколта. Това доведе до свиване на произведените количества слънчогледово масло, а съответно и на изнасяните количества. Трябва да се отбележи обаче, че това е временно явлание”, смята директорът на отдела.
По думите ѝ подобно е положението и в износа на зърнените култури. Цената на царевицата, която в момента осигурява лъвския пай в доставките на зърно за чужбина, отчита положително развитие на украинския пазар и част от фермерите не бързат да реялизират реколтата през настоящия период, очаквайки още по-благоприятни стойности. В съчетание със забавянето на темпото при износа на пшеница това води до свиване на изнесените количества зърно.