Руската Федерална служба за ветеринарен и фитосанитарен контрол (Россельхознадзор) разреши вноса в страната на домати от Турция от 1 ноември само от 3 компании, а не от 4, както бе обявено предварително, и ги обяви официално, съобщи електронното издание Rambler. „Федералната служба за ветеринарен и фитосанитарен контрол разрешава от 1 ноември вноса на територията на Руската федерация на домати с произход от Турската република от 3 от вече проверените турски компании (Özaltin, Agrobay, SÜRAL), които разполагат със завършен производствен цикъл и същевременно са износители”, се посочва в съобщение на ведомството. До него се стигна, след като на 27 октомври с постановление на премиера на Русия Дмитрий Медведев бе разрешен вносът на домати от Турция от 1 ноември.
Русия забрани вноса на домати и много други селскостопански продукти и храни от Турция от 1 януари 2016 г., след като в края на ноември 2015 г. турски изтребител свали руски бомбардировач близо до турско-сирийската граница. Постепенно ограниченията бяха премахвани, като последно на 30 октомври Россельхознадзор разреши вноса на нарове и патладжани от 27 турски компании.
Проблемът с премахването на ограниченията върху вноса на домати от Турция се оказа особено щекотлив, след като забраната подтикна руски компании да инвестират в оранжерийно производство на популярния зеленчук. Впоследствие заплахата от силната турска конкуренция, която бе в състояние да опропасти тези инвестиции, накара руското правителство да протака преговорите за разрешаване на вноса на домати от Турция, за да защити своите производители. В крайна сметка след продължителни маневри и търговски хватки се стигна до компромисния вариант вносът от Турция да бъде ограничен до само 50 хил. тона и само през зимния период, когато дори оранжерийното отглеждане на домати в Русия е неизгодно, с цел да бъде задоволено потребителското търсене. Контрата остана в турските износители, които са недоволни както от ограниченото количество, така и от факта, че само 3 компании ще могат да се възползват от отмяната на забраната.