Дупчиците и червивостта по плодовете на лешника се причиняват от лешниковия хоботник. Той е средно голям бръмбар (7-8 мм дължина), с овално, жълто-кафяво тяло и тъмнокафяви твърди крила. Разпространява се по културната и дивата леска. През годината развива едно поколение. Зимува като развита ларва в землисто пашкулче в почвата. Възрастните бръмбари се появяват към края на май и през юни. Те гризат листата или надупчват младите плодчета и изсмукват сока ми. Повредените лешници увахват и падат. Женските бръмбари снасят яйцата си поединично в плодчетата. Ларвата се излюпва след 8-10 дни. Тя е бяла, извита, без крака, с кафява глава и достига 12 мм дължина. Изхранва се с ядката на плода. Напуска повредения плод, като пробива кръгла дупка в твърдата обвивка, и се заравя в почвата в землест пашкул, в който остава да презимува.
Лешниковият хоботник се появява почти всяка година, особено в полупланинските райони, в които растат дивите лешници. Причинява масово опадане на младите плодчета още през пролетта. По-късно, при обиране на плодовете, червивостта е също голяма. Пръсканията се правят срещу възрастните бръмбари преди да снесат яйцата си. Тяхната поява по дърветата трябва да се следи от края на май и през юни. Първото пръскане обикновено се прави преди цъфтежа, второто – след прецъфтяването. Пръска се с един от следните препарати: нуреле Д , терагард плюс, регент 200СК, золон супер в доза 8 мл за 10 литри вода.
Сред мерките, които трябва да се прилагат са и събирането и унищожаването на опадалите плодове, в които ларвите продължават да се развиват. В края на лятото и есента почвата около дърветата трябва да се обработи, за да се унищожат ларвите, какавидите и възрастните хоботници.