Зимната резитба на овощните дръвчета се прави през периода от листопада наесен до набъбване на пъпките напролет. До скоро тя се смяташе за основна, но през последните години в овощарството все по-голямо значение придобиват и летните резитби, които се прилагат по време на вегетацията. Без да квалифицираме коя от двете е по-важна, ще кажем, че едната не изключва другата.
Двете най-използвани операции при зимната резитба са прореждането и съкращаването.
При прореждането се отстраняват цели клони, клонки и клончета, а при съкращаването се премахват отделни части от тях. С прореждането се постига просветляване и подобряване на въздушният режим в короните, което е важно за навременното узряване на леторастите и формирането на плодни пъпки. Съкращаването засилва растежа на нов прираст в близост до направените отрези. По този начин то способства за обновяване и гарниране на короната с обрастващи и плодни звена.
Дръвчетата се формират в млада възраст
По време на формиране на короните в млада възраст посредством съкращаване на продължителите на водача и скелетните клони се предизвиква тяхното разклоняване на определено място. През периода на пълно плододаване със съкращаването, както и с пререждането, се регулира натоварването на дърветата с плодове.
Прореждането се прилага и през вегетационния период, обикновено през юли и август, при т.нар, същинска лятна резитба (резитба на зелено). Отстраняват се отделни силни леторасти с оглед просветляване на прекалено гъсти корони. Така се създават условия за по-добро узряване на плодните клончета и за по-добре оцветяване на плодовете. Прилага се предимно при прасковата. През същия период се прилага и съкращаване на връхно разположените силни леторасти, с което се подобрява светлинният режим в короните.
Резитбата за плододаване осигурява редовна реколта
Независимо от типа на короната резитбата за плододаване е еднаква. Тя включва резитби за просветляване, ограничаване и детайлизиране. В зависимост от растежните и продуктивните прояви на отделните овощни видове се определя и степента на резитбата. Тя е по-силна при отслабнал растеж и претоварване с плодни пъпки. При резитбата за просветляване се премахват болните, счупените, изсъхнали и преплитащи се клони. Чрез резитбата за ограничаване се поддържат клоните на дърветата в желаните параметри (височина, ширина в реда и към междуредието). При детайлната резитба се реже обрастващата дървесина. Късите и слаби клонки на се режат, с изключение на тези, които се отстраняват с резитбата за просветляване. Торбестите клончета се подмладяват, като се съкращават на 1-2 торбички. Дървесните клончета се прореждат през 15-20 см, а изправено растящите се премахват из основи. Лакомците се използват за попълване на празни места в короната, а всички останали се премахват. Тази резитба се прилага периодично през 2-3 години.
[url=https://farmer.bg/28783-Vstapyat-li-v-palen-pokoj-dravchetata-sa-gotovi-za-zimna-rezitba]Източник[/url]