Начало » Хоби земеделие » Малката градина
26.10.2017 г.

Късните плодове на мушмулата

Родината на мушмулата е Кавказ, откъдето тя се разпространява из цяла Европа. В България мушмулата може да се намери навсякъде из страната, но изключително като единични дървета. Мушмулата, подобно на дюлята, е средно развито дръвче или храст и достига до 3-4 м. Листата са едри, по долната страна силно мъхести. Характерно за нея е това, че също като дюлята в началото на пролетта развива къси леторастчета на върха с цветни пъпки. Цъфти късно затова почти не страда от пролетни застудявания. Чашката на плода е много характерна. От нея се запазват листенцата, които образуват широк венец. Плодът е изострен към дръжката и я обхваща с плодното месо. Семената са обхванати от самото плодово месо. Те са много твърди и трудно се отделят от него. Плодовете обикновено имат по- светло или по-тъмносивокафява кожица, грапава, твърда и жилава. Плодовото месо е бяло. При беритбена зрелост то има силно тръпчив вкус, поради което е невъзможно да се консумира. След като престои, в него започва благородно гниене, както у дивите круши, и получава приятен вкус. Сега е времето, в което можете да приберете реколтата си от мушмули. Сланите, които попарват плодовете, подпомагат процеса на благодорното гниене в тях.
Мушмулата има голямо стопанско значение. Може да се засажда и покрай каналите, в неизползвани ъгли, при неправилни блокове и др. Подходяща е за крайните редове в полезащитните насаждения.

Мушмулата е крайно невзискателна. Вирее добре при умерен климат и на всякакви почви, ако не са крайно бедни и чакълести. По–добър резултат дава на по-богати почви. Ако разполагате с по-богати и свежи почви, то тогава можете да отглеждате мушмулата, присадена върху дюля. Когато обаче лехите ви са сухи и с по-малко хранителни вещества, можете да използвате присадена върху глог фиданка. Една от слабостите на това присаждане обаче е, че при застаряване на растението, присадената мушмула може да се отцепи в мястото на спойката.
Сортовото разнообразие при мушмулата е твърде малко. Разделението се прави главно според едрината на плода. Има едроплодни и дребноплодни мушмули. Дребноплодните обикновено са по–родовити и храстът е по–силно растящ. Едроплодните дават по–малко плод, но месестата им част е повече и храстът има по – слаб растеж.

Късните плодове на мушмулата
8290
 

Последни материали
Виж
15-то издание на изложението в Стара Загора
„Кубота“ представи на БАТА АГРО фермери с мисия
Ще има масови фалити
НАЗ очаква драматичен ефект от наказателните мита върху торовете от Русия
ДФЗ преведе 14.8 млн. лева по еко схемата за екстензивна паша
МЗХ удължава срока за прием
До 13 юни ще се приемат стратегии по подхода ВОМР
Русия премахна минималната препоръчителна цена при износа на пшеница
МЗХ одобри 3 договора по ПМДРА за над 5,5 млн. лв.
Свързани материали
Виж
Между обещаното и реалното
И без таван на търговските надценки фермерите могат да бъдат защитени
Износът на албански плодове и зеленчуци е нараснал с 26%
ДФЗ
Днес и утре парите за обвързаното подпомагане ще стигнат до фермерите
Доклад на Синор.БГ
Какво се случи в земеделието през седмицата
Вижте ставките за обвързаното подпомагане за плодове и зеленчуци за Кампания 2024!
Наръчник 2025 г. - обвързана подкрепа плодове
Допуска се преработка на ишлеме при обвързаната подкрепа за плодове и зеленчуци
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини