Всяка почва, независимо от плътността й, може да има неутрална, кисела или алкална реакция на почвения разтвор. Най-добрата киселинност на почвата за повечето градински растения е неутралната, слабо киселата и слабо алкалната. Само малка част предпочитат киселата или алкална реакция.
Ако сте установили, че в дворната ви градина се е появил хвощ, то почвената реакция е кисела и варувайте преди дълбоката й обработка. Измежду калциевите съединения, които са пригодни за отстраняване на почвената киселинност, най-достъпни са калциевият карбонат и варта. Калциевият карбонат е широко разпространен в природата във вид на различни минерали - меки и твърди варовици. При варуване с него се неутрализира почвената киселинност, превръщайки се в разтворим калциев бикарбонат под влияние на въгледвуокиса, разтворен в почвената вода. Действието на калциевия карбонат се ускорява значително, ако заедно с него се внася в почвата и оборски тор или други органични вещества.
Варта пък трябва да е гасена. Действа бързо понеже е по-добре разтворима и значително по-химически активна, отколкото калциевият карбонат. Непосредствено след внасянето й в почвата е опасна за семената и корените на растенията, затова се прави най-малко месец преди засаждане или засяване на културите. Може да ползвате и
сатурачна вар, която е отпадък от захарната индустрия. Пепелината от лигнитните въглища, получавана в топлоелектрическите централи, също е добър материал за варуване.
Тази операция се извършва чрез равномерно разпръскване на варта върху почвата и размесването й с целия почвен пласт при дълбоката обработка на почвата през есента.
Неутрализирането на почвената киселинност се отразява благоприятно върху развитието и дейността на почвените микроорганизми. Повишава се ефикасността от торенето и се подобряват физическите свойства на почвите, водния и въздушния режим.