Начало » Хоби земеделие » Малката градина
20.10.2017 г.

Как да опазиим чесъна от луковата нематода

Луковата нематода (Ditylenchus allir) принадлежи към групата на стъблените нематоди. Тя вреди силно на чесъна, лука и праза, но се среща и по други растения – ягода, люцерна и др. Нематодата е много дребна (1-1,5 мм дълга) и незабележима с просто око. Тялото й е дълго, червеобразно, силно заострено в двата края. Луковата нематода живее в почвата. Силно подвижна, тя прониква в растенията през рани, през водните устица, през пукнатини. Женската снася яйцата си в тъканите на нападнатите растения. Пълното развитие на ларвите протича в тях. Едно поколение се развива за 24-30 дни. При чесъна и лука най-често заразяването става по време на покълването. Стъблото на младите растения надебелява и се издува. Листата се изкривяват и деформират. Повредените растения се развиват ненормално. Развитието им се забавя и при по-силно нападение те загиват. Луковиците се нацепват и загниват.
Луковата нематода зимува в почвата, в сухите луковици, в нападнатите растения и в растителните остатъци. Когато повредените растения изсъхват нематодите ги напускат. Заразяването става най-често от почвата, но също източник на зараза са засадените болни луковици. Луковата нематода се разнася чрез почвата, чрез посадъчния материал, колелата на машините, пособията, с които се работи, поливните води и др.

Основното правило, което трябва да се спазва е използване на здрав посадъчен материал и засаждане в незаразени почви. Обеззаразяване на луковиците с химически средства не се практикува. Ефикасно средство срещу луковата нематода е изпичането на главите лук и чесън. След изваждането луковиците се държат на слънце няколко дни, за да излязат от тях нематодите. Препоръчва се и потапяне на луковиците в топла вода – 43-45ºС в продължение на 4 часа. Чесновите глави се разделят на скилидки и се потапят във водата. От голямо значение е през тези четири часа да се следи температурата и да се поддържат необходимите градуси. Съхранението на чесъна и лука да става при температура под 3ºС, за да не се даде възможност на нематодите да продължат да се развиват. Нападнатите растения се изскубват и унищожават. На площите, заразени с нематода се засяват в продължение на 2-3 години зърненожитни, многогодишни треви, слънчоглед.

Препаратите, които се внасят в почвата срещу нематодите са силно отровни за хората и топлокръвните животни. При работа с тях трябва да се спазват строго санитарно-хигиенните изисквания и правила. Прилагането им в домашната градина е опасно. 

Как да опазиим чесъна от луковата нематода
22575
 

Последни материали
Виж
В стремежа си да догони водачите на пазара Сърбия и Полша
Украйна поставя нови рекорди в износа на замразени малини
Първата по рода си среща за млади фермери в България
Чрез иновации БАСФ планира до 2030 г. дигитализация върху 4 млрд. декара и 30% спад на вредните емисии
Йордания пак отмени търга за внос на хлебна пшеница
Алжир е закупил малка част от планираните количества фуражна царевица
Правителството одобри промени в данъчните закони за 2025 г.
До 2030 г. корпоративният данък при de minimis ще продължи да бъде преотстъпван
Закон за храните
МС одобри промени за уреждане на продажбите на минерални води
Звено за анализи
В Пловдив ще отрият Институт за системни иновации в храните и виното
Свързани материали
Виж
Гъбни болести застрашават лука и чесъна след прибиране на реколтата
Чесънът е домашният лекар за атеросклероза, хипертония, стенокардия и възпаления
Подготовка на почвата за засаждане на зимен чесън
На 28 и 29 септември за втори път в Радомирско ще се проведе фестивалът Здраве в скилидка
Млади фермери възраждат традицията на раковския чесън от Радомирско
Практика
Какво да засадим след чесъна – няколко успешни варианта
Изборът е голям
Какви овощни и зеленчукови култури можем да засадим до краставиците?
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини