Шарени или в една гама, те правят мястото за отдих истински рай. Едри или мънички, копринено лъскави или кадифени, подбрани в една цветна гама или контрастиращи - във всяка умело създадена композиция всяко цвете изпъква, става двойно ефектно. Опитайте да композирате на своя балкон нежни или звучни цветни дуети.
Използването на растения с различни по големина цветове е един от начините да постигнете изразителност в цялостната композиция. Затова така красиво изглежда разкошната петуния в двойка с изящните маргаритки или с фината калибрахоа.
Блестящ ефект се постига също, ако се комбинират растения, чиито цветове изобщо не си приличат по форма, например закръглените съцветия на вербената и лъчистите цветове-кошнички на диморфотеката или гайлардията. Всяко цвете е красиво само по себе си, главното е растенията да не се потискат помежду си. Смело експериментирайте, но все пак се старайте предварително да добиете представа как би изглеждала завършената композиция и всяко растение поотделно в нея.
Окраската също може да бъде решаващ елемент. Растенията могат да се подберат в контрастни цветове или обратно, да преливат тон в тон. Родствените цветове винаги си хармонират, затова няма да сбъркате, ако направите двойки от цветя с жълта и оранжева, розова и червена, синя и виолетова багра. Още по-ефектни са контрастните съчетания, при които съседстващите цветове само печелят: например синята брахикома и жълтата хризантема или оранжевата циния и виолетовата петуния.
Последната мода включва живописната игра на багри и форми на цветове и листа едновременно.Така например трудно може да се намери по-подходящ партньор от сенециото със сребристи листа за цъфналата в червено вербена, златистите листенца на плектрантуса ще засияят още по-ярко наред с тъмносините цветчета на калибрахоата. Когато подбирате растенията за дуетите, непременно се съобразявайте с бързината на растежа на всяко от тях, за да не превърнете добрите партньори във враждуващи съседи, спорещи за територия и светлина.