Балконът през есента не прави изключение от цялата природа, на него се вижри истински празник от багри. Фиестата обаче няма да е истинска, ако в нея не вземе участие и зелето. Не това, с което пълним каците, а декоративния му събрат. Не се чудете дали това е зеленчук или цвете. С времето ще се убедите, че всъщност става дума за “две в едно”. Това растение без проблем понася пресаждането, затова можете да си го пренесете от градината на балкона, като го изкопаете с корените. Когато избирате място за саксията, в която сте го сложили, имайте предвид, че листата стават по-ярки, когато са изложени на слънце.
Всички растения от този род са двугодишни. Декоративният ефект обаче се проявява само първата година. Растенията се отглеждат чрез производство на разсад. Семената се засяват в началото на юни. За един месец разсада е готов и ще трябва да го засадите на постоянно място. Може да се оформят редове или да са комбинират групи. Важно е почвата да е богата на хранителни вещества и да е добре обработена. Декоративното зеле обича влажен и хладен климат. Оптималната температура за развитието му е 15-18 С. С напредване на развитието връхната пъпка не се покрива от ново-образуващите се листа, а остава открита. Листата са много силно накъдрени и се подреждат като отворена роза. Баграта им е различна при отделните сортове, но най-оригинално е това, че обагрянето е на кръгове. Редуват се бели, зелени, розови, тъмно червени. Ефектът е изключително висок, когато листата са и оригинално насечени. Декоративността продължава много късно през есента. Дори при температура 0 градуса растенията не измръзват. Много ценно качество на декоративното зеле е, че безболезнено понася замърсен въздух близо до заводи и пътища.
През втората година от вегетативния връх израства силно разклоняващо се цветоносно стъбло. Цветовете са жълти, дребни и цялото растение отново е красиво. Семената обирайте когато шушулките придобият сламено жълта багра.
Този декоративен вид заслужава повече внимание, защото дарява мрачните есенни дни с много свежест и красота.