Начало » Хоби земеделие » Цветарство
11.10.2017 г.

Болести и неприятели по божура

Влажното време ускорява уврежданията

Божурите се нападат от малко болести и неприятели. От болестите най-голямо значение има сивото гниене. Причинява се от гъбата Botrytis paeoniae. Болестта е разпространена повсеместно, но се развива и е опасна при влажно време. Гъбата напада всички надземни части. Първо краищата на листата стават светлокестеняви. Покафеняването се разширява навътре и обхваща значителна част от листата. Те изжълтяват, завиват се леко и клюмват. По-късно изсъхват. В основата на стъблото се появяват кестеняво-кафяви петна, с пръстеновидна форма. Увреждането на тъканите на стъблото затруднява снабдяването с вода. Клонките увяхват и засъхват. Цветните пъпки не се отварят. При по-висока влажност по нападнатите части се образува сив налеп от спорите на гъбата. В основата на стъблото се появяват малки черни склероции.
Гъбата се запазва в растителните остатъци и в коренищата. Болестта се пренася и чрез спорите на гъбата във въздуха.
При опасност от развитие на болестта през есента растенията да се изрязват ниско. През пролетта почвата да се прекопава, за да може да се проветрява и да просъхва добре. Засегнатите листа да се откъсват и изгарят. Почистените растения да се напръскат с един от следните препарати: ронилан ФЛ – 10 мл, топсин М70ВП – 10 г или сумилекс 50ВП – 10 г за 10 л вода. Със същите препарати и в същите дози могат да се направят и поливки на растенията.

Опасността от почвата
Заболяване на божурите могат да причинят и някои почвени гъби – Fusarium, Sclerotinia, Rhizoctonia, които се развиват при повишена влажност на почвата. Те проникват в кореновата система и по-късно в проводящите тъкани. Растенията изостават, изжълтяват и увяхват. Силните от тях могат да преодолеят болестта и да продължат да се развиват; при по-слабите и тези, получени при разделяне на старите растения или при резници за размножение - почвените гъби могат да причинят загниване.
Предпазна мярка – поливане на растенията с дитан М-45 – 40 г за 10 л вода.

Златката и бръмбарите се събират ръчно
През пролетта по божурите се появяват листни въшки, които повреждат растенията като смучат сок, но също така могат да пренесат опасни вирусни болести. Срещу тях се пръска с пираника 20ВП – 2,5 г или, суми алфа 5ЕК – 5 мл с карантинен срок 15 дни. Децис 2,5ЕК – 5 мл, карате 2,5ЕК – 2 мл или суперсект 10ЕК – 3 мл с карантинен срок 7 дни. Може да ползвате и моспилан 20СП – 1,5 г с 10 дни карантиненсрок Дозата е за 10 л вода.
Цветовете привличат някои видове бръмбари, които изяждат венчелистчетата, тичинките и плодниците. Най-чест посетител е златката (Cetonia aurata). Той е едър – 15-20 мл дълъг, с металнозелени твърди крила и меденочервено коремче. Появява се и мъхнатият бръмбар. Тези неприятели се събират ръчно.

Болести и неприятели по божура
16964
 

Последни материали
Виж
От 12 май започва прием на документи за хуманно отглеждане на прасета за угояване
Форум
Международна конференция за бъдещето на горите се провежда в София
Днес е обнародвано решението
Депутат от „Величие“ става зам.-шеф на Комисията по земеделие
Американския министър на земеделието с агресивна програма за пътувания, за увеличаване на пазарите в света
Шницели с гъби
Правителството разпореди „Агроводинвест“ да се влее в „Напоителни системи“
Свързани материали
Виж
Какви цветя да засадим до краставиците за по-добра реколта
Магнело ЕК – сигурна защита за здрава пшеница
Унивок® - лидер в контрола на болести при житни култури
Важни превантивни мерки за растителна защита на културните растения !
Унивок® – Безупречен механизъм на действие и защита на житни култури
Гъбните комари нанасят сериозна вреда на разсада
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини