Начало » Хоби земеделие » Малката градина
15.09.2017 г.

Лешникът се размножава и чрез отводи

Лешникът расте на храст. Едно стебло може да живее до 40 години, а храста до 100 и повече. Корените се развиват на дълбочина до 1,5 м, но основната им маса е съсредоточена на дълбочина от 50 см. Може да живее на всякакви почви, но най-добре се чувства на плодородни, влагоемки, добре аерирани.

Цветовете на лешника са разнополови, но се намират на едно дърво. Мъжките съцветия се формира от есента, но до самото си цъфтене остават много плътни като образувание. Рано през пролетта, когато болшинството растения още спят, лешникът расте. Ресата се разрошва и цветовете започват да произвеждат прашец. А женските цветове на това дърво все още спят. Разликата в началото на цъфтежа на женските и мъжките цветове е около 1,5 месец. Така се предизвиква самоопрашването. Периодът на цъфтеж е достатъчно дълъг – до три седмици. Завързите не започват да растат веднага. Нужни са около 1,5-2 месеца. Но ако всичко е минало благополучно, към есента можете да получите прилична реколта от лешници.

Лешникът се размножава, ако не е важно за вас качеството на ядките или ако сте измислили нов сорт, чрез семена. Имайте предвид, че семената могат да покълнат за около 120 дни при температура 1-5 градуса. Младите растения растат много бавно. За 2 години височината им достига едва 40 см, а дебелината на ствола – 1 см. От корените на растението можете да вземете издънки и да получите отводи – вертикални, хоризонтални, въздушни. Лешникът се размножава и чрез зелени резници. Особено в условията на изкуствена мъгла, но в първата година е възможно растението само да се вкорени. Надземната част ще започне да расте едва през следващата година. Ако ашладисвате, то за подложка можете да използвате или младите растения, получени от семена, или издънки. Можете да присаждате в обичайното време – юли-началото на август или през пролетта. Препоръчваме ви да оставите отглеждането на посадъчния материал на специалистите, тъй като това е много капризна работа.

Най-доброто време за засаждане е есента. Изкопайте дупка с размери 40х40х40 см. Добре наторете с органични торове (до 10-15 кг на дупка). Смесете тора с почвата. Ако сте си купили вкоренени растения, закопайте ги на 5-6 см по-дълбоко. А ако е ашладисано растението кореновата шийка трябва да бъде на нивото на почвата. Поливането и мулчирането са задължителни. След засаждането изрежете ствола на височина 10-15 см. През лятото от появилите се филизи, докато те са все още малки, оставете 3-4, а останалите счупете. Ашладисаното дръвче ще започне да дава реколта на 4-5 година, а от семената – на 7-8 година. Те ще плодоносят обилно, ако постоянно ги подхранвате с органични торове и 3-4 пъти на сезон поливате по 5-7 кофи вода на растение.

Лешникът се размножава и чрез отводи
66031
 

Последни материали
Виж
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Проверки
Проверка на БАБХ опровергава сигнал за вредни шоколади на пазара
Пукнатини в кората на дърветата – причини и мерки
Сдружаване
БФС учреди Северозападен аграрен съюз във Враца
Леща по индийски
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Свързани материали
Виж
Резитба и оформяне на короната на орехи и лешници
Производството на лешници във Франция се увеличава
През първото тримесечие доставките са нараснали близо 3 пъти
Азербайджан влезе в тройката на вносителите на лешници в Германия
Доц. д-р Антоний Стоев
Как да засадим лешник?
Искате ли да отглеждате лешник?
Практика
Лешниковият хоботник е способен да унищожи напълно реколтата
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини