Средният размер на одобрената финансова помощ за един проект от първия прием по подмярка 4,2 за преработка на селскостопанска продукция е била около 753 хил. евро, което напълно оправдава решението при втория прием, който ще започне на 20 октомври, таванът на субсидиите да падне от 3 млн. на 2 млн. евро. Това е становището на министерството на земеделието, изразено на семинар в Пловдив, проведен по повод втория и последен прием на проекти по подмярка 4,2 за инвестиции в преработка и маркетинг на селскостопанска продукция.
Само да припомним, че при първия прием през 2015 г. първоначалният размер на субсидията беше увеличен от 100 милиона на 180,8 млн. евро, като целта беше да се одобрят максимален брой от проектите, депозирани от преработвателите. Исканите субсидии по тези проекти надхвърляха четири пъти определения бюджет от 100 млн. евро.
Именно затова с новия бюджет от 180,8 млн. евро успя да покрие инвестиционните намерения на 266 кандидати, чиито проекти набраха 55 точки, посочи Цветомира Стайкова от министерството.
От министерството съобщават, че към 1 септември 2017 г. са сключени 197 договора с размер на одобрената помощ от 148,8 млн. евро. В процес на обработка са общо 26 заявления, по които е заявена финансова помощ в размер на 25 145 195 млн. евро.
Всичките проекти са в приоритетните области. Най-голям процент са сключените договори в сектор „Плодове и зеленчуци“ (43 %), ангажиращи 47 % от ресурса в размер на 70,08 млн. евро. Най-малък е делът на преработката на други продукти (в тази категория е включено преработката на мед, където са сключени 11 договора с одобрена субсидия в размер на 10.6 млн. евро).
На следващо място по тежест спрямо сключените договори като основание за одобрение на заявленията са били създаването на работни места, реализирането на инвестиции на територията на селските райони и реализирането на инвестиции, свързани с повишаване на енергийната ефективност (70 %). В по-малка степен като основание за получаване на предимство се явява преработката на собствени суровини и биопроизводството. Проектите, които се осъществяват на територията на селски земеделски район са общо 22 или 11 % от общо сключените договори.