Начало » Хоби земеделие » Малката градина
12.09.2017 г.

Бодливият нар ражда в късна есен

Растението понася ниска въздушна влажност, но не и почвено засушаване

Нарът (Punica granatum) е древно растение, чието начало се губи в праизторическите времена. Почитал се е като символ на плодовитостта. Наричат го още зърнеста ябълка. Пренесен е на Балканския полуостров от Предна Азия. От незапомнени времена се среща по долното течение на река Струма и по Черноморието. Плодовете на нара се използват за консумация в прясно състояние и за преработка в сокове и в сиропи с твърде ценни диетични и лечебни свойства. Сега те трябва да се приберат. Установено е, че колкото по-дълго стоят на клоните, толкова са по-вкусни и натрупват повече захари. Когато има валежи през есента след сухо и топло лято, плодовете се напукват. Берат се с дръжките без да се наранява кората. Съхраняват се в щайги, напълнени с дървени стърготини, наредени в един ред с чашките надолу. Понасят добре превоза. При съхранението се подържа температура 1 -2С и влажност 80-85%. Проветрява се на всеки 15 – 20 дни и се запазват 4 -5 месеца.

Ако пък решите да си засадите нар, то трябва да знаете, че това растение може да бъде храст или дърво. Храстът е с бодливи клонки. Дръвчето достига на височина до 3,5-4 м. Листата са опадливи, срещуположни, с къса червеникава дръжка. Цветовете са едри, червени, рядко бели или жълтеникави. Цъфтежът започва късно през пролетта и продължава около два месеца. Плодовете са кръгли, топчести, с твърда кожеста обвивка.
Нарът не е взискателен към почвените условия. Местата трябва да са топли, с южно или югозападно изложение и запазени от ветровете. В райони, където през зимата температурата спада под минус 17ºС, нарът трябва да се отглежда само като храст. За да се предпази от измръзване, се покрива с почва, обвива със слама хартия и други подходящи материали. Издържа на ниска атмосферна влажност, но не понася почвено засушаване. У нас нарът се размножава главно чрез коренови издънки и по-рядко със семена. В плододаване встъпва на 3 – 4 година.

Бодливият нар ражда в късна есен
16284
 

Последни материали
Виж
Възнесение Господне
На Спасов ден започва подготовката за жътва
Климатичните промени налагат спешна мобилизация за опазване на полезащитните горски пояси в Добруджа
ДФЗ изплати над 85 млн. лева по еко схемата за разнообразяване на отглежданите култури
Това са 3 880 заявления за 24 668 хектара
Обработени са близо 80% от подадените заявления за площи, засегнати от измръзване и слана
Има забавяне по Еко НИП
Янислав Янчев: Днес плащаме субсидиите по схемата за разнообразяване на културите, останалите – до края на юни
Заедно трябва да запазим досегашния модел
НАЗ призовава за общ земеделски фронт срещу новия план на Брюксел за финансиране на отрасъла
Свързани материали
Виж
Растението понася ниска въздушна влажност, но не и почвено засушаване
Бодливият нар ражда в късна есен
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини