Начало » Новини » Страната

Обработени са близо 80% от подадените заявления за площи, засегнати от измръзване и слана

Това са 3 880 заявления за 24 668 хектара
Синор.БГ / 28.05.2025 г.
Обработени са близо 80% от подадените заявления за площи, засегнати от измръзване и слана

Обработени са близо 80% от подадените заявления за обследване на земеделски площи, пострадали от измръзване и слана в цялата страна. Към момента са подадени общо 5 052 заявления за 32 095 хектара засегнати площи, от които са обработени 3 880 заявления за 24 668 хектара.

На места, където е необходимо, се извършват повторни огледи, с цел по-прецизно определяне на степента на пропадане на площите с култури. Към момента са изготвени 478 констативни протокола за площи със 100 % щети от измръзване или слана, обхващащи 3 427 хектара.

Комисиите към Областните дирекции „Земеделие“ продължават да извършват огледи на пропадналите площи, като предстои обобщаване на резултатите и изпращането им в министерството на земеделието и храните за последваща обработка и остойностяване на размера на щетите. След изчисление на засегнатите площи в цялата страна се издава заповед на министъра на земеделието и храните за обявяване на събитията унищожили на 100% земеделската продукция.

Размерът на държавната помощ за пострадали на 100% площи, заети със земеделски култури в резултат на неблагоприятни климатични условия, приравнени на природни бедствия, указанията за прилагане на помощта и сроковете за изплащане се определят с решение на Управителния съвет на Държавен фонд „Земеделие”. Фондът определя индивидуални компенсации на всеки земеделски стопанин.

Обработени са близо 80% от подадените заявления за площи, засегнати от измръзване и слана
5701
 

Последни материали
Виж
Ракиджийница в квартал на Варна се оказа с неплатен акциз за 2000 литра ракия
ВЕРБЕН® – По-силен, По-добър, По-сигурен
Големите запаси от пшеница компенсират опасенията, свързани със състоянието на есенниците в Русия и САЩ
Съотношението между запасите и потреблението на зърнено в света е на път да достигне най-високото си ниво от 2001 година
Предстоящо
Винопроизводители и евродепутати обсъждат бъдещето на сектора в София
Ще направи ли КЗК анализ на сектора?
Пазарът на плодове и зеленчуци: октопод с три сърца, който изяжда фермерите
Свързани материали
Виж
Одобрени проекти
ДФЗ преведе 6,8 млн. евро по рибарската програма
Аграрен доклад за 2025 г.
Износът на риба може да намалява, но производителите се увеличават
Агрометеорологична прогноза за периода 19-25 декември 2025 година
Развитието на есенниците може да продължи само в някои южни райони и по Черноморието
Актуални данни на МЗХ
Над половината угари остават неизползвани, но ротацията при пшеницата се подобрява
Агрометеорологична прогноза за периода 5-11 декември 2025 година
Топлото време заплашва с набъбване на пъпките на рано цъфтящите овошки
Кризи и реформи налагат държавата да запази нивото на подпомагане
Обсъждат помощ за пролетните култури като зимните пръскания при овошките
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини