Националната асоциация на зърнопроизводителите призовава фермерите от всички сектори да се обединят в съпротивата си срещу плановете на Европейската комисия за финансиране на селското стопанство в периода 2028-2034 г. Решение за този призив е взето на Управителния съвет на асоциацията, който се е провел вчера, съобщи председателят Илия Проданов. Той информира медиите за това днес при откриването на второто издание на „Ден на полето“, който се провежда днес и утре край Айтос в стопанството на Никола Николов – „Агродар България“.
Според Илия Проданов България трябва ясно да покаже, че е против решението на Брюксел да слее бюджетите на двата фонда – ЕФГЗ и ЕЗФРСР, в един, и той да не е самостоятелен, а да бъде включен в общата многогодишна финансова рамка на ЕС. Освен това предвидената ренационализацията на средствата за селското стопанство, означава, че националните власти ще взимат решения за разпределяне на европейските субсидии за отрасъла.
През юни фермерските организации трябва да бъдат много активни и да изразим заедно позицията си срещу намерението на Европейската комисия, каза председателят на НАЗ. Ако не го направим, в следващите 15-20 години в България ще останем без финансиране, тъй като е възможно управляващите да насочат определените за земеделието средства към други сектори, за които е преценено, че са недофинансирани, обясни Проданов.
НАЗ поддържа контакти и с други аграрни европейски организации, за да може българските действия да бъдат координирани с европейските.
Заместник-министърът на земеделието Янислав Янчев, който бе гост на събитието, обясни, че на последния Съвет по земеделие и рибарство на 26 май всичките 27 аграрни министри са се обявили категорично против проекта на ЕК за бюджетиране на селското стопанство и селските райони.
Янчев информира, че през юли, когато ЕК ще представи следващия седемгодишен бюджет на ЕС след 2027 г. и следващата глава от ОСП, преговорите и натискът срещу реформата ще продължат. И земеделците, и държавните аграрни власти ще настояват да остане познатия и утвърден модел на финансиране – с ясен самостоятелен бюджет и с два фонда – Европейски фонд за гарантиране на земеделието и Европейски земеделски фонд за развитие на селските райони. За да убедим ЕК в исканията си, ще ни е необходима силната подкрепа на земеделските стопани и браншовите организации, подчерта заместник-министърът.