Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ) преведе над 85 млн. лв. (85 265 182.37 лв.) по Еко схемата „Разнообразяване на отглежданите култури“ (Еко-РОК) за Кампания 2024. Средствата се разпределят между 21 317 земеделски стопани. Ставките, по които са изплатени субсидиите, са определени със заповед на министъра на земеделието и храните. За земеделски стопанства до 10 ха те са в размер на 67,59 лв. на ха, за стопанства между 10 и 30 ха подпомагането е 52,10 лв. на ха, а за стопанства над 30 ха помощта е 27,61 лв. на ха.
Еко схемата за разнообразяване на отглежданите култури е част от пакета схеми за климата, околната среда и хуманно отношение към животните – еко схеми, включени в Стратегическия план 2023-2027. Тя е доброволна и за нея могат да кандидатстват всички стопани с обработваеми площи.
Право на подпомагане по Еко-РОК имат земеделски стопани, които прилагат в техните стопанства, следните практики:
• в земеделските стопанства с площи обработваема земя и/или площи, заети с медицински и ароматни култури до 10 ха, има най-малко 2 различни култури, като основната култура не превишава 95 % от тези площи;
• в земеделските стопанства с площи обработваема земя и/или площи, заети с медицински и ароматни култури между 10 ха и 30 ха, има най-малко 3 различни култури, като основната култура не превишава 75 % от тези площи, а двете основни култури обхващат заедно не повече от 95 % от тях;
• в земеделските стопанства с площи обработваема земя и/или площи, заети с медицински и ароматни култури над 30 ха, има най-малко 4 различни култури, като основната култура не превишава 75 % от тези площи, а трите основни култури обхващат заедно не повече от 95 % от тях.
Целта на интервенцията Еко-РОК е да се увеличи броя на отглежданите в земеделското стопанство култури. Този подход допринася за намаляване на икономическия риск за стопанството, следствие на климатичните промени (адаптация и смекчаване) чрез диверсифициране на културите.
Посредством интервенцията се цели още, чрез разнообразяване на отглежданите в стопанството култури, да се увеличи съдържанието на хумус и запазването на хранителни вещества в почвата, да се намали използването на пестициди и торове, както и да се предпазва почвата от ерозия, отмиване и уплътняване.