Само след месец България ще бъде готова с позицията си по бъдещата обща селскостопанска политика след 2020 г., като няма опасност от изоставане в сроковете. Това съобщи министърът на земеделието Румен Порожанов по време на парламентарния контрол в края на миналата седмица, след като депутатът от ДПС Бюрхан Абазов попита дали министерството е готово с анализ за досегашното въздействие от прилагането на европейското подпомагане, въз основа на който да се изработи бъдещата позиция.
„Знаете, че министерството никога не е било силно в анализите, но това не означава, че подготовката не върви по план. Имаме готовност и позицията ни ще бъде представена точно навреме“, посочи Порожанов. Той обясни, че България стои близо достановищата на останалите европейски държави, изключение правят само някои Прибалтийски страни.
През ноември тази година Европейската комисия ще започне работата по регламентите, които ще бъдат прилагани след 2020 г. „Основният въпрос е как при намален общ европейски бюджет този за земеделие бъде съхранен, така че европейските фермери да запазят сегашната си конкурентоспособност“, посочи Порожанов.И припомни, че от редовните срещи, които е провел с европейските си колеги и с еврокомисаря Фил Хоугън, е важно да се стъпи на сериозен анализ на състоянието на сектора.
До този момент България винаги е била нетен получател на европейски субсидии, тъй като националната вноска е била доста под средствата, отпускани за селското стопанство, припомни министърът. В същото време други европейски държави внасят значително повече национални средства в бюджета за земеделие на Европейския съюз.
След излизането на Великобритания от общността финансирането за земеделие ще трябва да се намали с около 10%. Именно затова е важно в следващите месеци министрите от ЕС да направят анализ, въз основа на който да се предложат варианти за компенсиране на това намаление, посочи Порожанов. Той припомни, че ако бюджетът за земеделие на ЕС бъде намален, това ще постави европейските фермери в неизгодна позиция спрямо колегите им от Южна Америка, Азия и др.
Именно затова и работата по бъдещите регламенти ще бъде свързана с позицията на всички държави, която ще бъде обсъждана в предстоящите месеци. През юни 2018 година предстои да започнат дискусиите и по многогодишното финансово споразумение за следващите 7 години, поясни още Порожанов.