По време на българското председателство на Съвета на ЕС от януари до юли 2018 г. сред основните теми, които България ще защитава в преговорите по бъдещата Обща селскостопанска политика е обвързаната подкрепа. Това съобщи министърът на земеделието Румен Порожанов при отчета си за 100-те дни на кабинета. До този момент страната ни е успяла да договори с браншовите съюзи националната позиция по бъдещата ОСП, като подробности по нея ще бъдат обявени на 12 септември.
„Не всички държави в Евросъюза подкрепят процента на обвързана подкрепа, защото не я прилагат като в Германия например“, посочи Порожанов. Той неслучайно наблегна на този факт, премълчавайки основните тези, по които ще се дискутира по бъдещата ОСП, където видимо ще се налагат редица компромиси заради намаляващия след БРЕКЗИТ европейски бюджет.
Независимо от факта, че на този етап България и някои от Централноевропйските държави подкрепят запазването на обвързаната подкрепа и след 2020 г., срещу нея има отпор и от други държави, така че предстоящите преговори на европейско ниво видимо няма да са леки.
Колкото до определянето на финансовата рамка за земеделие след 2020 г., това едва ли ще стане по време на българското председателство, посочи още министър Порожанов.
Сега на дневен ред са сериите от дебати, които предстоят по обсъждане на общия бюджет на ЕС след излизането на Великобритания от Общността. „Това означава дупка от 20 милиарда евро в целия европейски бюджет, затова и дискусиите по неговото разпределение ще са сложни“, посочи още земеделският министър.
Сигурността и миграцията са другият сериозен проблем пред държавите от Общността, така че следващите месеци няма да са от най-леките за провеждане на политиките на европейски ниво и във всяка държава поотделно.