През тази година дъждовете поразглезиха градинарите. Но много хубаво не е на хубаво – заради тях зеленината на картофите избуя прекалено, констатират от електронното издание „Стопанство”.
По принцип картофите могат да насочат силите си към образуване на стъбла и листа поради няколко причини. Често това се дължи на липса на слънце, особено ако насаденият сорт не предполага склонност към избуяване. Затова за засаждане на картофите се избират слънчеви участъци. Същото обаче се случва и ако през пролетта сте наторили от сърце парцела с оборска тор, особено ако е прясна – тогава растението работи не за грудките, а за растителната част. Влагането на високи дози карбамид или амониева селитра също влече след себе си избуяване на зеленината.
Процесът може да бъде спрян с подхранване със суперфосфат. За целта се разтварят 100 грама суперфосфат в 10 литра вода и с получената смес се минава по редовете с лейката. Подхранването ще спре растежа на зеленината и картофите ще започнат да формират грудки.
Вместо подхранване може да се натисне към земята зелената част на растенията – растежът ще спре за 2 седмици и всяко огнище ще получи време за оформяне на грудките. По този начин се избягва употребата и на стимулатори, и на торове.
Само дето картофите не бива да остават без наторяване. Обикновено то се прави при окопаването или при разрохкването на пространството между редовете. А при пръскане срещу колорадските бръмбари се добавя по една чаена лъжичка микроторове.