Начало » Хоби земеделие » Малката градина
03.09.2017 г.

В овощните градини през есента е наложително провеждането на редица мероприятия

В овощните градини през есента е наложително провеждането на редица мероприятия. От тях до голяма степен се определя нормалното развитие и плододаването през следващата година, а също така и унищожаването на голяма част от вредителите по овощните дървета.
Едно от важните мероприятия през есента е своевременно и правилно засаждане на фиданките. Новозасадените и младите овощни дръвчета трябва да се обвият с амбалажна хартия или други материали, но не и найлонови, за да ги предпазим от гризачите през зимата. Това трябва да стане преди падането на първия сняг. Само за една нощ влезлият в градината заек или сърна могат да изгризат кората на много дръвчета така, че те да загинат. Варосването или намазването с мас или други материали не може да ги защити от тях.
Напуканата и суха кора при по-старите дървета трябва да се остърже и изгори. Така се унищожават голяма част от вредителите, които зимуват под еня. Варосаните дървета по-слабо се нагряват от слънцето в края на зимата и това забавя развитието им, а оттам се намаляват и рисковете от пролетните измръзвания.
В окапалите листа се съдържат много спори на редица гъбни болести. При затопляне на времето през пролетта тези спори заразяват новите листа, а по-късно завързите и плодовете. Унищожаването на опадалите листа до голяма степен ще ограничи разпространението на тези болести. Това може да стане като листата се съберат и изгорят, но по-добре е да се натрупат около дърветата и да се покрият с по-дебел слой почва, чрез по-дълбоко окопаване. По този начин се обогатява почвата с органични вещества и се подобрява структурата. Мумифицираните и загнили плодове по дървото и опадалите по почвата, също трябва да се съберат и изгорят или да се закопаят по-дълбоко. Това също ще допринесе за ограничаване разпространението на вредителите през следващата година.
Есенната обработка на почвата, съчетана с внасянето на оборски, фосфорни и калиеви торове е неотложно мероприятие в овощарството. В плододаващите градини не е излишно и внасянето на известно количество азотен тор, който се усвоява от корените още през есента. Обработката се извършва на дълбочина около 15-20 см, а при клоновите подложки и в близост до стъблото – не по-дълбоко от 10-12 см. Обработката трябва да се извърши по възможност по-рано, за да могат наранените корени да зараснат още през есента. В плододаващите овощни градини, които се поддържат по системата на черната угар, торовете се разхвърлят по цялата площ и след това се заорават. В зависимост от почвените условия, възрастта и състоянието на дърветата на един декар, през 2-3 години, се внасят по 2-3 тона оборски, 40-60 кг фосфорен и 30-40 кг калиев тор. Когато се извършва околостъблена обработка за едно дръвче се внасят около 1-2 кг фосфорен, 400-500 г калиев и 15-20 кг оборски тор. Новозасадените дръвчета до 3-4 години не се торят през есента, а само се подхранват околостъблено през пролетта с азотен тор, ако е извършено необходимото предпосадъчно торене. Пролетното подхранване се извършва еднократно при по-тежки почви през март или двукратно през март и към края на май.
Такива са основните неотложни грижи, които трябва да проведем в овощната градина през есента.

В овощните градини през есента е наложително провеждането на редица мероприятия
12817
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Как да поддържаме почвата под овощните дръвчета?
Навреме и правилно да засадим овощните дръвчета
Подложки и присадници при овощните дървета
Летни резитби при овощните дървета
...трябва да завърши още в първите дни на април
Резитбата на овощните дръвчета и лозите...
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини