Начало » Хоби земеделие » Малката градина
03.09.2017 г.

Навреме и правилно да засадим овощните дръвчета

Настъпва най-благоприятният срок за засаждане на овощните дръвчета. Той започва след листопада и приключва една-две седмици преди замръзване на почвата и понижение на температурите под 0°С. дръвчетата могат да се засаждат и през пролетта, но то трябва да приключи преди набъбването на пъпките. Есенното засаждане има редица предимства. То се извършва в много по-продължителен срок и при по-благоприятни условия. Наранените корени на засадените през есента дръвчета зарастват по-лесно и започват формирането на нови коренчета, което продължава до края на декември – началото на януари. В края на зимата корените започват интензивно развитие преди да са набъбналите пъпките. Особено наложително е есенното засаждане на рано развиващите се видове – бадем, кайсия, праскова и джанка. Набъбването на пъпките при тях много често настъпва преди да са настъпили благоприятни условия за засаждане през пролетта и това довежда до масово загиване на новозасадените дръвчета.

За начина на засаждане е писано многократно, включително и в нашия вестник. Въпреки това, не е излишно да се обърне внимание на някои основни въпроси. За маломерните, любителски градини, където не е възможно да се извърши предпосадъчно основно торени и риголване на почвата, е необходимо да се изкопаят по-широки и по-дълбоки посадъчни ямки – 80-100 см широки и 60-70 см дълбоки. Горният почвен слой (25-30 см) се смесва с 10-15 кг добре угнил оборски тор, 200-300 г суперфосфат и 100-150 г калиев тор. Калиевият тор може да се замести с една кофа дървесна пепел. Ако използваме комбиниран изкуствен тор от него се поставят по около 300 г на посадъчна ямка. При засаждането част от тази почвено-торова смес се поставя на дъното на ямката, като леко се притъпква и оформя във вид на широка пирамида. С височината на тази пирамида се определя дълбочината на засаждането. Присадените на семенна подложка дръвчета се засаждат на дълбочина на която са били в разсадника (2-3 см на кореновата шийка). Присадените на вегетативни (клонови) подложки, които се използват основно при ябълката, крушата, дюлята и мушмулата се засаждат по-дълбоко – до мястото на присадката.

Преди засаждане дръвчетата се преглеждат внимателно и повредените, изсъхналите и болните се бракуват. Изсъхналите и счупените корени се изрязват до здрава тъкан, а здравите не се режат, за да се запази по възможност повече коренова система. Съкращават се само някои много дълги, които не позволяват растението да се постави нормално в ямката. Желателно е преди засаждането корените да се потопят в рядка каша, приготвена от 3 части почва и 1 част пресен говежди тор. Това способства за по-бързо зарастване на раните по корените и почвата по-добре прилепва към тях. При транспорта и съхранението корените засъхват много бързо и поради това е желателно преди засаждането да се потопят за 1-2 денонощия във вода, като е за предпочитане тя да бъде течаща.

При самото засаждане корените се посипват с тънък слой чиста почва, а след това с остатъка от почвено-торовата смес. Целта е върху корените да не попадне чиста тор. След като се покрият добре се притъпква, като се започва от периферията към центъра. Ямката се запълва с чиста почва и отново се притъпква 1-2 пъти. Последният слой почва се оставя рохкава. Накрая около дръвчето се оформя чаша, която се покрива със сламист оборски тор и се полива с 1-2 кофи вода. Поливането е особено наложително при пролетното засаждане, но и при есенното то допринася освен за овлажняване на почвата и за по-плътното й прилепване към корените. В районите, където има по-силни ветрове и няма добра ветрозащита е желателно да се поставят колчета, към които се привързват дръвчетата. Те се поставят преди засипването на корените, за да не се получи нараняване, ако се забиват след това.

Навреме и правилно да засадим овощните дръвчета
10094
 

Последни материали
Виж
Резките температурни промени пък стресират растенията
В Украйна се опасяват за състоянието на есенниците при по-дълги топли периоди
В рамките на ЕС обаче се очертава спад в доставките от едва 2 на сто
Износът на мека пшеница от Франция извън ЕС се срива до минимума за XXI век
Сарми от кисело зеле със зеленчуци
Според изчисления на социални експерти
Колко ще ни излезе празничната трапеза за Бъдни вечер и Коледа
Традиции, вярвания, гадания и забрани, свързани с празника
На Бъдни вечер огънят да стопли сърцата ни!
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Свързани материали
Виж
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини