Резитбата на овощните дръвчета и лозите, ако по някаква причина не е завършил през март, трябва да завърши още в първите дни на април. Отлагането вече е съвсем недопустимо, защото редом с ползата се нанасят и значителни вреди.
Засаждането на овощни дръвчета продължава и през април, но тази работа трябва да завърши още в първите му дни. Колкото повече се закъснява, толкова прихващането става все по-несигурно в резултат на бързото затопляне на въздуха.
Лозички за оформяне като асми или за създаване на ново лозе също може да се засаждат през април, но това трябва да стане по възможност най-късно до средата на месеца, макар че те остават по-добре защитени от влиянието на по-топлия въздух в сравнение с почвата.
В началото на месеца трябва да завърши и засаждането на малините, както и на касиса, червеното френско грозде и други плодни храсти.
Веднага след прецъфтяването на първите ягодови цветове, там където този процес протича през месеца, трябва да се застеле и сламата или друг подходящ материал, така че да се избегне замърсяването на плодовете с почва.
Плитките обработки на почвата в овощните градини или около стъблата на единичните дръвчета са наложителни през април с оглед унищожаването на бързо никнещите плевели. Това е и сигурният начин да се затопли почвата в дълбочина и да се възпрепятства донякъде бързото изпарение на влагата.
Почвата в лозята и край дворните асми също трябва да се обработи плитко. Това се налага преди всичко защото е силно отъпкана след резитбата и изнасянето на изрязаните пръчки, освен че е средство за борба с никнещите плевели.
Ягодоплодните култури също се нуждаят от окопаване. Дълбочината на тази обработка не бива да е по-голяма от 7-8 см по-далеч от растенията и до 3-5 см в близост край тях.
Предцъфтежните поливки са ценни в районите, където есенно-зимните валежи са били недостатъчни. Следцъфтежните пък се правят 10-15 дни след прецъфтяването овошките.
През април се присажда на калем под кора. Използват се съхранени на хладно калеми. Техните пъпки трябва да са в състояние на покой, докато клонките, на които ще се присаждат се разлистват, т.е. активното сокодвижение да е започнало.
Стари лози се присаждат през април по метода в разцеп.