Начало » Хоби земеделие » Малката градина
26.08.2017 г.

Подложки и присадници при овощните дървета

Присаждането е основният начин за размножаване на дървесните овощни видове. По този начин се запазват качествата на получените сортове в продължение на много години. Някои любители овощари се интересуват какво влияние оказва подложката на сорта върху която е присаден и какви подложки трябва да избираме за отделните видове и сортове. Трябва да се знае, че подложката не оказва влияние върху биологичните особености и стопанските качества на сорта. Влиянието се изразява върху размера на дърветата, времето за встъпване в плододаване, количеството на добива, дълголетието и някои други растежни и репродуктивни прояви. Влиянието върху силата на растежа се дължи на развитието на кореновата система, характера на срастването между подложката и присадника и приспособимостта на различните видове подложки към различните почвени условия.
Подложките се делят на два типа – семенни и вегетативно размножавани. Семенните подложки се получават от семена на културни сортове и диворастящи форми. Те развиват помощна коренова система и индуцират по-силен растеж в присадника. Има известни различия между подложките, получени от различни сортове и форми, но те са незначителни. Присадените върху семенни подложки дървета встъпват по-късно в плододаване и живеят много по-дълго. Когато ще засаждаме дървета при сравнително по-бедни и по-сухи почви, трябва да използваме семенните подложки. Това се отнася предимно за по-маломерните любителски градини. Засега в широката практика основно върху семенни подложки се присаждат сливата, черешата, вишната, прасковата, кайсията, орехът, бадемът и дрянът. При сливата, черешата, вишната и прасковата са получени и слаборастящи, вегетативно размножаване подложки, но у нас почти не се използват в широката практика.
Вегетативно размножаваните подложки, повечето от които индуцират слаб растеж в присадника сега масово се използват при размножаването на ябълката, крушата, дюлята и мушмулата. Трябва да се има предвид, че тези подложки при ябълката са доста голям брой и съществено се различават то отношение силата на растежа. Присадените върху повечето от вегетативно размножаваните подложки сортове имат слаб растеж, встъпват много по-рано в плододаване и животът им продължава обикновено около 20-25 години.От едно дърво присадено върху такава подложка се получават много по-малко плодове, но в единица площ се засаждат много повече дървета и добивите са много добри. При правилно отглеждане и подходящи условия освен по-високите добиви и качеството на плодовете е много по-добро. Грижите за дърветата, присадени върху слаборастящи подложки по отношение на резитбите, растителната защита и беритбата на плодовете, са много по-ефективни. Поради тези предимства ябълката, крушата и дюлята вече се присаждат основно върху такива подложки. Добри резултати обаче могат да се постигнат, ако засаждането е върху по-богати почви, при поливни условия и се полагат повече грижи при отглеждането.
Друг фактор от който зависи развитието и дълголетието на дърветата е съвместимостта между подложките и присадниците. Тази съвместимост се изразява в здрава спойка между тях в мястото на присаждането. Когато няма съвместимост присадниците загиват още след присаждането. Има случаи на т. нар. късна несъвместимост, когато срастването е частично. Такива присадници не се развиват добре и по-рано или по-късно загиват. Пример в това отношение е присаждането на някои крушови сортове върху деля. Такива прояви има и при присаждането на праскова и кайсия върху джанка и други случаи. Непълната съвместимост се изразява в загиване на присадниците още в разсадниците, лошо развитие на присадените растения, нееднакво надебеляване на подложката и присадника, лесно отчесване на дърветата в мястото на присадката и др.
Когато се присажда даден вид и сорт върху определена подложка, винаги трябва да се знае каква е съвместимостта. При присаждането на крушата върху дюля тази несъвместимост се преодолява, като се използва т. нар. междинник, който добре се сраства с дюлята. Такива са Попската круша, Хардиевата масловка и др. По принцип най-добра съвместимост има когато подложката е от същия вид – ябълка върху ябълка, круша върху круша, праскова върху праскова и т.н. Много често се използват и подложки от друг вид, но това изисква предварително проучване.

Подложки и присадници при овощните дървета
18958
 

Последни материали
Виж
БАБХ нямало да умъртвява стадото във Велинград, само ще ограничава заболяването
Ето какво казва науката
Трябва ли да заравяме сидератите през есента?
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
Търсенето на вътрешния пазар обаче е слабо заради високите международни цени
Турция изчерпа квотата за внос на царевица с ниско мито месец преди срока
Неутрализирани са всички огнища на шарка по дребните преживни животни
Агрометеорологична прогноза за периода 5-12 декември 2024 година
Температури над обичайните ще активизират вегетацията при есенниците
Свързани материали
Виж
Практика
Поливните подложки – идеални за напояване на разсада и домашните цветя
Семенните обещават по-дълъг живот
Как да си произведем подложки?
Подложките за костилковите и орехоплодни видове
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини