В първия прием по подмярка 19.2 „Прилагане на операции в рамките на стратегии за водено от общностите местно развитие” бяха приети 53 стратегии на местни инициативни групи МИГ по програмата за развитие на селските райони в частта за водено от общностите местно развитие (ВОМР), съобщиха от министерството на земеделието. Плановете обхващат 99 общини с население, надхвърлящо 1,3 млн. жители, като в 30 от подадените стратегии е предвидено финансиране не само по селската програма, но и по други европейски структурни и инвестиционни фондове.
До 2020 година общият обявен бюджет по Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР) е за 60 108 917 евро. От подадените заявления е ясно, че исканите субсидии надвишават наличния бюджет с 39% (38 041 367,82 евро).
Местните инициативни групи са включили в стратегиите си дейности за подобряване на конкурентоспособността на селското стопанство, стимулиране на неземеделски дейности в селските райони, подобряване на условията на живот и развитие на горския фонд.
Друга част от дейностите са насочени за повишаване на професионалната квалификация, намаляване на бедността и насърчаване на социалното включване, подкрепа за иновации в предприятията и подобряване на природозащитното състояние на видове и местообитания в мрежата Натура 2000.
Най-популярните програми извън задължителното включване на мерки от земеделския фонд са оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ (ОПРЧР) и оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ (ОПИК). В допълнение към мерките, заложени за развитие на селските райони, за развитието на човешките ресурси са насочени 28 стратегии.
За развитието на конкурентоспособността на българските предприятия в неземеделския сектор са заложени 24 стратегии.
В областите София и Бургас има най-много подадени стратегии.