Начало » Новини » Страната

Гюров отчете: Оставяме в наследство по-добър бюджет по ПВУ

Преди встъпването на редовния кабинет
Синор.БГ / 04.05.2026 г.
Гюров отчете: Оставяме в наследство по-добър бюджет по ПВУ

Снимка: Министерски съвет

„Служебното правителство оставя държавата в много по-добро състояние от това, което завари. Спечелихме на България два много важни ресурса – време и пари, оставяме около 2 милиарда евро повече в бюджета за следващия редовен кабинет по линия на Плана за възстановяване и устойчивост“. Това отчете министър-председателят Андрей Гюров в Министерския съвет в края на мандата на правителството.

Когато поехме управлението в края на февруари, обратното броене по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) течеше със скорост, която предишният парламент и правителство дори не се опитваха да догонят, припомни Гюров. Премиерът посочи двете задачи, с които служебният кабинет се зае незабавно: да подаде искане за четвърто плащане и да спаси близо половин милиард евро по второто и третото плащане – пари, които бяха блокирани заради политическата неохота на управляващите за борба с корупцията. В началото на април поискахме 900 милиона евро по четвъртото плащане, което ясно показва, че когато правителството работи решително и с воля, България все още може да изпълнява графици, заяви министър-председателят.

Премиерът Андрей Гюров изтъкна още усилията на служебния кабинет да спаси 400 милиона евро, които по думите му са били отписани от предишната власт.Днес можехме да получим окончателно и безвъзвратно „Не“ от Брюксел за тези пари, защото нямаме независимо разследване на корупцията и на главния прокурор. Ние не допуснахме това да се случи и тези 400 милиона евро бяха спасени след денонощни преговори с Европейската комисия“, припомни още служебният премиер. И допълни, че изготвените от правосъдното министерство законопроекти, които са внесени в Народното събрание. Това бяха крачките, с които показаха на Европейската комисия, че ние имаме решителност и посока да действаме и това помогна на екипа на вицепремиера Недина да договори тази отсрочка за очакваните промени, заяви Гюров и добави, че е важно още в първите дни на новия парламент да се видят ясни действия в тази посока.

Министър-председателят отбеляза, че получената за страната ни отсрочка е с ясно поставена задача към новото правителство и новото мнозинство: нова антикорупционна комисия, не нова табела на нова сграда, а независима, истинска и така необходима борба с корупцията в България, както и независимо разследване на главния прокурор – не прегрупиране на „стари джуджета“ в нови ресторанти, а справедливост. Има ново мнозинство и се надяваме с това време, което ние му спечелихме, да не видим и чуем старите оправдания, посочи още Гюров.

Вицепремиерът по европейските средства Мария Недина акцентира върху проведените активни преговори и специално благодари на Европейската комисия за проявеното разбиране. Успяхме да постигнем предоговаряне на две много ключови реформи – за антикорупционната комисия и за разследване на главния прокурор, изтъкна Недина. По думите й именно благодарение на новите срокове се спасяват 400 милиона евро. Така новото правителство ще има по-широк хоризонт и възможност реформите наистина да бъдат гласувани в Народното събрание.

Реформата за антикорупционната комисия от второ и трето плащане се премества в четвърто и пето, а изпълнението на реформата, която касае разследването на главния прокурор, се премества от трето в пето плащане. Изменението за предоговаряне беше изпратено официално на 24 април, като вече е получено официално позитивно становище от Европейската комисия относно променянето на тези два срока.

Вицепремиерът Недина обърна внимание и на усилията, положени във връзка с доставката на 35 влака по Плана за възстановяване и устойчивост. След среща на най-високо ниво в Кипър, страната ни получи уверение, че те ще бъдат доставени навреме.

Гюров отчете: Оставяме в наследство по-добър бюджет по ПВУ
2143
 

Последни материали
Виж
Отчетът е на 18 юни
ДФ „Земеделие“ ще информира депутатите за работата си по приключили приеми
През юли ще бъде гласуван пакетът на ЕК
Европарламентът ще забърза помощта за торове
Пратката е под контрол
Без изненада: И в 13-ия кораб с аржентински слънчоглед пестицидите са в пъти над нормата
Йордания отмени поредната процедура и я пренасрочи за 23 юни
Алжир обяви международен търг за поне 50 000 тона хлебна пшеница
Тема с продължение
ВетИС под лупа: Ако екипът на СИГМА поеме системата, схемите на „Капитан Андреево“ ще останат в миналото
Платформата е направена за по-малко от месец
СИГМА: Всеки гражданин вече ще проследява къде отиват парите от обществените поръчки
Свързани материали
Виж
Седмицата на гората
Андрей Гюров:Всяко незаконно отсечено дърво оставя дупка в доверието към държавата
На среща с премиера
БКПЗ иска данъчна ваканция за субсидиите и регистър на градините
Който спре да произвежда, няма да се върне
Браншовици на среща с Андрей Гюров: Без спешна помощ секторът ще се срине
Открита е сериозна корупционна практика
Премиерът: Получихме сигнал от министър Христанов, свързан с националната сигурност
В парламента
Служебният кабинет положи клетва с призив към всички да гласуват на изборите
На 18 февруари се очаква съставът на служебния кабинет
Иван Христанов – възможният избор за земеделски министър
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини