Учени от колежа за селскостопански, потребителски и екологични науки към Университета на Илинойс в Ърбена-Шампейн са сътворили уникален метод за борба с плевелите, съобщи електронното издание MasterCity. Оригиналното устройство „Стрелба по плевелите” продухва растящите бурени с биологичен абразив. То включва пясъкоструйка, въздушен компресор и двигател. Придвижвайки се по дължината на лехите, устройството изстрелва абразивни частици по растящите бурени, увреждайки в значителна степен техните стъбла и листа. Скоростта на частиците при изстрелването им от дулото надхвърля 1 200 километра в час, затова изследователите наблягат на необходимостта от защитни очила за работещия с устройството.
Изследователите изпробвали новата технология и получили впечатляващи резултати – броят на плевелите в лехите с чушки и домати намалял с 97%, а добивите останали на същото ниво, както и при ръчно прочистване. В процеса на работа неизбежно се увреждат и стъблата на зеленчуците, но според учените травмите не влияят на крайния добив. Устройството обаче може да се използва само когато зеленчуковият разсад се е развил по-бързо и размерите му надхвърлят тези на плевелите. Сега учените се опитват да изяснят дали травмите по зеленчуковите растения няма да доведат до повишена уязвимост за заболявания.
В ролята на биологичен абразив учените изпробвали няколко материала – орехови черупки, смлени гранулирани царевични кочани, както и соев шрот. Използването на шрота е допълнително предимство за разработката, тъй като на практика това е органична тор. Така с едно минаване устройството ще плеви и тори едновременно. Освен това в използваната смес може да се добави мулч от биоразградима пластмаса, което би увеличило значително производителността на устройството и то ще може да елиминира дори големите бурени. Новата технология вече се изпробва при различни зеленчуци, включително зеле и броколи.