Външни признаци на недостиг на азот
При доматите. Растенията са слаби, стеблата – тънки, лисата – малки, бледо зелени, при силен недостиг на хранителни вещества – с виолетов оттенък. Съцветията са слаби, плодовете – малки, корените потъмняват и умират.
При чушките. Растенията са слаби, растежа – забавен, листата – бледозелени. Плодовете са редки, малки, не са месести.
При краставиците. Растежът е забавен, листата са бледожълти, при силен недостиг стъблата са жълти, тънки, твърди. Плодовете са светли.
При зелето. Растенията са дребни, младите листа – бледозелени, старите – яркооранжеви. Листата изсъхват рано.
При лука. Растежът е забавен, листата са къси, връхчетата им почервеняват.
При картофите. Растенията са слаби, стеблата – тънки, изправени, листата – малки, светлозелени или жълто-зелени, закривени на връхчето, старите листа отмират рано.
Външни признаци на недостиг на фосфор
При доматите. Признаците са същите, както и при недостиг на азот, само че листата се закривяват, стават синьо-зелени или се покриват с виолетови или червеникави петна, с виолетов оттенък по жилките, краищата им се подгъват.
При зелето. Признаците са същите, както и при недостиг на азот, но растенията имат по-интензивна червеникаво-лилава окраска.
При лука. Признаците на фосфорен глад се проявяват късно. Развитието на растението се забавя, върховете на старите листа почерняват и увяхват.
При картофите. Признаците са същите, както при недостиг на азот, а листата имат мътно оцветяване и почерняват по краищата. При разрязване на картофи, които не са получавали достатъчно фосфор, се наблюдават ръждиви петна.
Външни признаци на недостиг на калий
При доматите. Растежа е слаб. Листата са синьо-зелени, а старите – бледосиви или жълтеникави по краищата и между жилките, а по-късно изгорели и закривени на върха, младите листа са набръчкани. Плодовете узряват неравномерно. Корените са кафяви, слабо развити.
При краставиците. Краищата на листата се оцветяват бронзово и отмират. По-късно бронзовият оттенък се разпространява по целите листа между жилките.
При зелето. Листата са тъмнозелени, имат бронзов оттенък по краищата и между жилките. При остър недостиг на калий краищата на листата изсъхват и по листата се появяват кафяви петна.
При морковите. Растенията са дребни. Листата са набръчкани, по-късно придобиват сивозелен оттенък, с подгорели краища.
При картофите. Растенията са с ниски стебла, с къси междувъзлия. Листата са синьозелени, по-старите са жълтеникави, кафяви, бронзови.