Начало » Хоби земеделие » Малката градина
14.08.2017 г.

Сортове къпини и срокове на засаждане

Къпината е сравнително слабо разпространен овощен вид у нас. Отглежда се изключително като любителска култура заради привлекателните и с богато съдържание плодове, които се използват както за прясна консумация, така и за преработка в компоти, сладка, конфитюри и др. РРазвива се най-добре в райони с по-прохладен и влажен климат. Когато има условия за напояване може да се отглежда и в по-сухи и по-топли райони.
Ограничаващ фактор за нейното разпространение са температурните условия. При температури под минус 18-20С измръзват по-голяма част от плодните пъпки и части от издънките. При падане на темпа(ературите под минус 22-23С при повечето къпинови сортове измръзва цялата надземна част, но растенията се запазват, тъй като многогодишната част при нея е в почвата. за да се запазят от измръзване стъблата на стелещите се сортове през есента трябва да се оставят върху почвата за да се покрият със сняг или с други материали.
Къпината се размножава чрез върхово вкореняване, което е основен начин при стелещите се сортове. За целта се използват добре развити млади едногодишни издънки и техните странични разклонения. В началото на лятото върховете на основното стъбло и на по-силните разклонения се заравят с рохкава, влажна и по-богата на хранителни вещества почва на дълбочина 8-12 см. Едно от най-важните условия за успешното вкореняване е поддържането на оптимална влажност чрез редовни поливки, когато валежите са недостатъчни. В зоната на връхната пъпка прорастват коренчета и до есента се получава готов посадъчен материал.
Най-подходящ срок за засаждане на къпината е есента. То трябва да се извърши рано, непосредствено след листопада. Новозасадените растения се загърлят на височина 15-20 см, което ги предпазва от изсъхване и измръзване. Засаждането може да се извърши рано напролет, но не по-късно от края на март до началото на април. При засаждането трябва да се внимава пъпката на посадъчния материал да остане над почвата. разстоянията на засаждане са около 1,5-2 м между редовете, а в реда 0.8 – 1,2 м за изправено и полуизправено растящите сортове и 2-3 м за стелещите се.
Броят на къпиновите сортове, които са разпространени у нас е доста ограничен. Една част от тях са бодилести, а други без бодли. Отглеждането на солтове без бодли е много по-лесно и някои го предпочитат. При тях обаче плодовете са по-дребни и зреят доста по-късно и продължително. По вкусови качества отстъпват на някои от бодилестите сортове.

Торнфрий е един от най-широко разпространените сортове къпини без бодли. Той е силно радтящ, издънките му достигат на дължина 2,5-3 м и трябва да се отглеждат на подпорна конструкция. Сортът не е много студоустойчив и измръзва при понижение на температурите под минус 15-18С. Сравненително по-добре понася горещините, но при продължително засушаване плодовете остават дребни и с лошо качество. Плодовете са средно едри до едри, заоблени, черни, лъскави, възкисели и леко тръпчиви. Зрее към края на юли до началото на август в продължение на 1,5 2 месеца.
Смутстем е друг безбодилест сорт, малко по-силно растящ, като издънките му достигат 3-3,5 м и трябва да се отглежда на подпорна конструкция. той е сравнително по-студоустойчив и по-сухоустойчив. плодовете му са средно едри, тъпоконусовидни, черни, лъскави, възкисели и леко тръпчиви. Зреенето започва около 10-на дни след Торнфрей и беритбата продължава около 2 месеца. това са двата по-широко разпространени нас безбодилести къпинови сортове. Освен тях много любители овощари предпочитат отглеждането на сортове с бодли, някои от които имат доста по-едри и качествени плодове.Един от тях е Бойсен. той е доста по-взискателен към почвеното плодородие и по-чувствителен на студ. Плодовете му са много едри, тъмно виолетовочервено оцветени, много привлекателни на външен вид, с отличен вкус и аромат. Зреенето настъпва към средата на юли и беритбения период продължава 20-25 дни. Той е доста силно растящ сорт със стелещит се стъбла и задължително трябва да се отглежда на подпорна конструкция.
От бодилестите сортове у нас са познати още Уилсън, Катадин,Теодор Раймс, Черокий и др. повечето от тези сортове са изправено и полуизправено растящи и са малко по-студоустойчиви. Плодовете им зреят през юли-август.

Сортове къпини и срокове на засаждане
31054
 

Последни материали
Виж
БАПОП избра ново ръководство
Марин Генуров ще води от днес Асоциацията на оранжерийните производители
Паднали рога от благороден елен показаха държавни ловни стопанства от цялата страна
Инж. Георги Георгиев е назначен за изпълнителен директор на Агенцията по геодезия, картография и кадастър
ДФЗ
От 7 май се отваря втори прием за пчеларите
Общо събрание
Млади кадри влизат в управлението на АЗПБ
Агрометеорологична прогноза за периода 25 април – 1 май 2025 година
Понижение на температурите ще създаде условия за падане на слани
Свързани материали
Виж
Позиция
Сортовете, които спомагат за опазване на околната среда и климата в България
Становище
Браншът се бори за субсидиране на застрашените български сортове
Браншът иска защита
Тихомълком махат субсидиите за старите сортове домати, тиквички, дини и др.
Нормативни промени
Актуализират се условията за изпитване на новите сортове
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Над 40 хиляди българи си искат старите сортове
Сложни дискусии по нов европейски регламент за хибридите
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини