Начало » Новини » Страната
30.04.2018 г.

При двоен стандарт санкциите ще бъдат до 4 процента от оборота на нарушителите

Какво предвижда еврозаконодателството
При двоен стандарт санкциите ще бъдат до 4 процента от оборота на нарушителите

В проекта за промени в европейското законодателство ще бъдат заложени сериозни санкции за компаниите, които произвеждат едни и същи хранителни продукти с различно качество и съдържание на съставките. Очаква се тези глоби да достигнат 4% от годишния оборот на компаниите, предлагащи стоки с двоен стандарт, което се обявява за нелоялна търговска практика, посочи министърът на Българското европредседателство Лиляна Павлова по повод форума за двойния стандарт при храните, който се организира днес в София. На конференцията ще присъства и еврокомисарят по правосъдието Вера Юрова.

Само преди седмица Българската агенция по безопасността на храните оповести данните от третото изследване на храни, купени в пет европейски държави Италия, Австрия, Германия, Чехия и България.

Данните отново показаха сериозни изменения в съдържанието на мазнини, захар и други съставки в млечните продукти, шоколадите и детските храни.

Ценовите различия също бяха шокиращи за българските потребители. „Изключително сме благодарни, че темата, която е високо в европейския дневен ред, беше силно подкрепена от председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер. Той неведнъж заяви, че това е недопустимо, че това не може да бъде и че трябва да се предприемат спешни мерки. Лично еврокомисар Вера Юрова ще бъде тук, на нашия форум в понеделник, и ще представи законодателната инициатива – директивата, с която се прави предложение как да се защити интересът на всички в този процес с единно европейско законодателство, което да въвежда единни европейски стандарти. Нещо, за което се борихме и лично г-жа Манолова изрази преди една година българската позиция на подобен форум в Братислава“, каза още пред журналистите министър Павлова.

При двоен стандарт санкциите ще бъдат до 4 процента от оборота на нарушителите
10840
 

Последни материали
Виж
Подготвя се списък за стоките във веригата
Г. Тахов: Държавните магазини ще оперират в мрежата на ЦКС с името МЗХ
Министър Тахов: Работим за учредяването на мрежа „Магазин за хората“ ЕАД
Министър Тахов и КТ „Подкрепа“ обсъдиха въпроси, свързани с възнагражденията и условията на труд в структурите на МЗХ
Причини
Горчивата истина за горчивината на краставиците
Най-силно е увеличението при млечните продукти, яйцата и плодовете
Продажбите на биопродукти в САЩ нараснаха с над 2 на сто през 2024 г.
Продуктите за РЗ падат с 15%
НСИ: Цените на производител в селското стопанство се повишават със 7.7% през януари-март
Свързани материали
Виж
Председателят на Комисията за защита на потребителите предлага
Данните от проучването за двоен стандарт при храни да доказват нелоялна търговска практика
България приветства обща регулация в общността по проблема
При двоен стандарт в качеството на храните потребителите в ЕС не са равнопоставени
Съгласувана акция за проверки в държавите-членки тръгва през май
Общата методология на ЕС за изследване на храните за двоен стандарт ще е готова през април
Позиция
Евродепутат внася становище за двойния стандарт при храните
Конференция по темата през февруари
И двойният стандарт при храните е сред приоритетите на Българското председателство
България и Унгария ще действат заедно срещу двойния стандарт при храните
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини