Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
31.07.2017 г.

Засадете си тайбери

Практика

sinor

Тайберите са хибрид между малина и къпина и през последните години привличат вниманието с едрите си вкусни плодове. Ако сте решили да си засадите тайбери, ще трябва да го направите през есента. Желателно е да избирате растения с няколко клонки, които трябва да изглеждат здрави и силни. Обърнете внимание на листата - те трябва да са зелени, свежи и без петна. Корените трябва да са здрави, да не са сухи и чупливи.

Избирайки участък за засаждане, отдайте предпочитанията си на добре осветените места, които не са брулени от ветрове. Тайберите обичат топлината и слънцето, а също така и хранителната почва. Имайте предвид, че тя трябва да е предварително почистена от многогодишните плевели. Тъй като културата достига значителна височина, осигурете й опора, по която тя ще се катери.

Пристъпвайки към засаждането на тайберите, изкопайте на подготвеното място ямки с диаметър и дълбочина около 50 см. Пригответе почвена смес, като разбъркате градинска почва с 5 кг оборски тор, 100 г суперфосфат и 50 г калиеви торови. Храстите се закопават до нивото на кореновата шийка.

След засаждането растенията трябва да се подрежат, като се съкратят филизите им до 25-30 см. Трамбовайте около храста, полейте с достатъчно количество вода, като на храст трябва да осигурите поне 5 л течност. Мулчирайте с торф или компост. Слоят трябва да е с височина 7-8 см.

Периодът на развитие на тайберите е около 2 години. В първия сезон на храста се появяват пъпки, а на втората година - започва да плододава. В това време на растението отмират старите филизи. Именно през този период трябва да формирате короната на храстите, за да може в последствие да ви е удобно да работите и да събирате реколтата. Най-разпространеният метод за формиране на храстите тайбери е ветрилообразният. Това означава, че клоните от предишната година, на които в текущия сезон са узрели плодове, се връзват към шпалир и се насочват на една страна. Младите филизи се насочват на другата страна, като създават подобие на растително ветрило.

Трябва да осигурите на тайберите системно поливане. Най-важният период за това е активния растеж и плододаването. Торете три пъти през годината с голямо количество компост, като осигурите по 4-5 кг на всяко растение. 

Засадете си тайбери
58039
 

Последни материали
Виж
Как зеленчуците поскъпват 4 пъти от полето до рафта
Братята Кумчеви: Без субсидии и без мрънкане работим за 5 търговски вериги от 5:30 до 18 ч
Сред историческите обекти е лятната резиденция на княз Александър Батенберг
Междуведомствена работна група обсъди опазването на културното наследство на територията на ДП „Кабиюк“
Болестите и вредителите са под праговете на икономическа вредност
Състоянието на пролетните култури в Украйна е удовлетворително
Агрометеорологична прогноза за периода 4-10 юни 2025 година
Горещото и сухо време ще действа зле на цъфтежа на пролетните култури
Мнението на бранша
Лоши добиви и качество на хлебното зърно в Айтоско
Казус с продължение
Животновъдите са в нарушение заради бъг в електронен модул на БАБХ
Свързани материали
Виж
Времето за такова вкореняване е доста разтеглено, но най-подходящото е през юли, защото младите леторасти са доста дълги и удобни за целта
Ако искате да размножите къпината
Най-добре се чувства на места с дълга и топла есен
Къпината не обича крайностите
Къпините също боледуват
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини