Начало » Хоби земеделие » Малката градина
27.04.2004 г.

Къпините също боледуват

Болестите не подминават и къпината. Много често те предизвикват предивременен листопад, забавят нарастването на леторастите, прореждат и състаряват насажденията, намалява добива и качеството на плодовете. Най-голямо значение при къпината имат гъбните болести.

Силно заразените издънки се изрязват Една от най-разпространените болести както по културната, така и по дивата къпина е антракноза. Засяга листата, листните дръжки, издънките и плодовете. По листата петната са много дребни, закръглени, сиви, с широк пурпурен венец. По стъблата се образуват дълбоки язви. Нападнатата тъкан вкоренява и се напуква. Болестта се причинява от гъбата Elsimoe veneta. Зимува във вид на мицел по нападнатите стъбла и окапалите листа. Разсейването и заразяването става при наличие дъжд или роса. Във всички райони, където се отглежда къпината, сортът Бойсен проявява много висока чувствителност (фиг. 17). С неприятната болест може да се справим като се използва здрав посадъчен материал. Силно заразените издънки се изрязват. Редовете се поддържат чисти от плевели. В райони с чести превалявания растенията трябва да се пръскат с един от следните препарати - дитан М-45 (2 %), купроцин (-,4 %), пероцин (0,25 %), около средата и края на май.

Необходимо е проветряване на редовете Септериозата/листните петна/ е друга често срещана болест по къпината. Тя напада и поразява листата и издънките. По листата се наблюдават закръглени петна, които първоначално са бледо кафяви, а по-късно избледняват в средата и центърът им опада. По издънките първоначално се образуват светли петна, върху които по-късно се появяват плодни тела и повредената тъкан се разкъсва. Те са основен източник за разпространяване на болестта. При благоприятни за нея условия - по-ниски температури и чести превалявания тя може да предизвика предивременна деформация, намаляване на количеството и качеството на добива и общо отслабване на растенията. За да се предпазят насажденията от болестта трябва да се осигурява по-добро проветряване на редовете. Срещу болестта са ефикасни медсъдържащите фунгициди, както и заместителите им.

Къпините също боледуват
25627
 

Последни материали
Виж
Съвети навреме
Важни съвети за поливане на растенията в горещини като сегашните
Парламентът одобри законодателни промени
До 10 пъти в месеца може да теглите без такси пари от банкомат
Важно за жителите на малките населени места
Ще открият по два клуба за компютърни обучения във всяка
Председател на Съюза на зърнопроизводители от Пловдивско
Работов: Ако 40-градусовите жеги се задържат, след седмица ще жънем слънчогледа
Първа част от графика на НССЗ
И през август службата за съвети организира срещи с фермерите
Икономистите в Европа очакват значително по-високо ниво на митата върху вноса от САЩ до края на годината
Свързани материали
Виж
Времето за такова вкореняване е доста разтеглено, но най-подходящото е през юли, защото младите леторасти са доста дълги и удобни за целта
Ако искате да размножите къпината
Практика
Засадете си тайбери
Най-добре се чувства на места с дълга и топла есен
Къпината не обича крайностите
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини