Който иска да се радва на красиви цветове през зимата, отглежда в дома си циклама. Искате ли и вие, ще я намерите в цветарските магазини - може да си я купите, може да ви я подарят, може да я подарите. В саксия. Пренесена отдавна в Европа от родината й, гористите местности на Персия, у нас тя вирее само като саксийно растение.
Тази персийска красавица е капризна и създава много грижи. За да цъфти обилно, трябва да премине задължителен покой. Той започва веднага след цъфтежа. Когато настъпи този момент, ще го осигурите, като постепенно намалете поливките. Щом листата започнат бавно да жълтеят без да изсъхват, е настъпил моментът да се спре поливането и саксията да се прибере в избено помещение или на друго хладно място. Ако имате градина, бихте могли да заровите саксията на полусянка до горния и ръб. В края на октомври и началото на ноември събудете растението, като започнете да поливате обилно. Добре е да пресадите грудката в по-голяма саксия. Почвено-торовата смеска пригответе от равни части листовка, градинска почва, пясък и добре разложен оборски тор.
Но всичко това по-нататък. Сега, за да се радвате на цветовете й, полагайте грижи всеки ден. Най-важно е поливането. Внимавайте обаче с водата, защото ако се задържи в подложката, корените могат да загният. През усиления цъфтеж поливайте най-много. Цикламата не може без светлина, но и не понася продължителното слънце. Затова изберете за саксията източно, североизточно или и северно изложение. Ако стаята е с парно отопление, поставете наблизо съд с вода. По време на цъфтежа най-подходящата температура е 10-12 градуса.