Повече от 45 години Лазарин Лазаров от софийското село Чепинци се занимава със земеделие. Започнал през 1978 година в системата на в тогавашните аграрни комплекси, след 1990 година той се ориентира към частния бизнес и днес заедно със сина си е сред крупните арендатори в региона. Семейство Лазарови обработва около 15 хиляди декара с почти всички зърнени, протеинови и маслодайни култури.
Миналата седмица на неговото поле беше проведена демонстрацията на новите комбайни и трактори с марката John Deere. Пред земеделци от Софийско, Благоевградско и Кюстендилско вносителят на селскостопанска техника „Мегатрон“ показа нагледно как се представят машините на John Deere и Kuhn.
Пред Синор.БГ Лазарин Лазаров разказа за увлечението си към тази марка и за очакванията си от реколтата тази година.
Г-н Лазаров, от колко време работите с техниката на „Мегатрон“?
Ползвам марката John Deere почти от началото на влизането на „Мегатрон“ в България през 1998 г. Днес в оборудването ни са включени почти всички машини от продуктовата им гама – трактори, комбайни, ремаркета, прикачен инвентар. През 2015 година си осигурихме и тогавашната премиера на комбайна John Deere, от който сме изключително доволни.
На демонстрацията, организирана от „Мегатрон“ на полето ни в Чепинци, жънахме с нашия комбайн и видяхме интереса, който колегите от други региони проявиха към него.
Как оценявате работата си с компанията?
От всичките машини, които сме ползвали до момента, дистрибуторите на John Deere са се оказала най-коректни и това не е само моя констатация. Фирмата е изрядна и като поддръжка, и като качество на оригиналните резервни части.
Не искам да цитирам други фирми, с които работехме, но те през последните години започнаха да подменят резервните части на комбайните с китайско производство, което е недопустимо.
При жътва, когато натоварването е най-голямо, машините започнаха да отказват и тогава със сина ми решихме да сменим доставчика. Знаете колко важен е дори един ден закъснение в прибирането на реколтата. Затова и полека-лека със сина ми започнахме да се отказваме от другите марки, като се ориентираме към John Deere.
Какви култури отглеждате и от кога се занимавате със земеделие?
Със земеделие се занимавам от 1978 г., а от 1991 г. съм първият частен производител в Чепинци, който развива едро земеделие. Впоследствие в землището беше създадено и друго частно сдружение, така че ние сме основните арендатори в региона. Сключили сме доброволно споразумение помежду си и обработваме всичките земи, без да има проблеми между нас.
Произвеждаме всичко, за което може да се сетите – пшеница, ечемик, рапица, слънчоглед, протеинови култури и др. Специално нашите площи се намират върху зеленчуков пояс, тъй като има подземна вода в неограничени количества, така че земята е подходяща да отглеждаме всичко, включително зеленчуци. Но се отказахме от тях, защото държавата не е коректна към този сектор - не може вносната стока да струва по-евтино от българската и да подбива цената! Затова и не гледаме зеленчуци.
Какви са първите ви резултати от жътвата?
Жътвата върви нормално, прибрахме добър ечемик – и като добиви, и като качество. Но преди седмица ни удари сериозно градушката и реколтата от рапица беше ликвидирана на 100 процента. А щяхме да жънем рапицата на другия ден след градушката. Но така е в земеделието - нямаш гаранция.
Добре все пак, че сме застраховани. Когато отидохме при застрахователите, се оказа, че в региона нашата фирма е единствената, пострадала от този град. Засегнати са около 3-4 хиляди декара и то с големи поразии.
Надяваме се да компенсираме и с другите култури – като зелени площи гледаме нахут и люцерна. При нея сме изключително доволни, защото поливаме площите и вадим по 5 откоса в годината.
Интервюто взе: Екатерина Стоилова