Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
01.07.2003 г.

Четирите бича на люцерната

Причини за заплевеляването на люцерновите посеви

При подходяща агротехника и поливни условия люцерната се отглежда на едно място в продължение на 5-8 години. Ако не се спазва технологията на отглеждане на люцерна за фураж, е възможно посевът да започне да се разрежда още от втората година. Това намалява дълготрайността на тревостоя и продуктивността - от около 2000 кг до 500-600 кг.

Първата причина за това е заплевеляването на люцерновите посеви. Най-често срещаните плевели в тях са овчарска торбичка, полски синап, поветица, великденче, лайка, паламида, щир и др. За да се намали заплевеляването, люцерната трябва да се засява след предшественици със слят посев (зърнени зимни житни култури или други ранни предшественици със слят посев). Чрез обработки през лятото, есента и рано напролет се унищожават значителна част от плевелите до времето за засяване на люцерната. До заплевеляването на люцерната довежда и неправилното торене с азотни торове. По-силно се заплевеляват посевите, торени с азот през пролетта, отколкото през есента. Намиращият се в най-горния слой азот, внесен през пролетта, допринася за силното заплевеляване, особено с овчарска торбичка и великденче. От силното засенчване измират много люцернови издънки и така се получава разреден посев. На опразненото от люцерната място се настаняват плевели, които образуват голям брой семена (особено овчарска торбичка). Борбата против заплевеляването може да се води с по-ранна коситба но най-ефикасен е химичният метод.

Втората причина за оредяването на люцервония посев през втората -третата година може да бъде болестта кореново гниене - корените стават жълти, кафяви, до черни и изгниват.

Третата причина може да бъде неправилно поливане. За който и да е подраст, първата поливка трябва да се прави 5-6 дни след окосяването. Тогава подрастът започва да расте и потребностите му от вода се увеличават всекидневно. Не трябва да се полива току-що окосена люцерна. Освен посочените основни причини роля за оредяването на посевите на люцерната може да имат пашата на животни, особено овце, защото с тесните копита те разцепват шийките на люцерновите растения. През зимата те са особено уязвими на повреди и загиват.

Четирите бича на люцерната
42782
 

Последни материали
Виж
Европейската банка за възстановяване и развитие ще финансира разминирането на земеделски земи в Украйна
Ученици от земеделската гимназия в Добрич гостуваха на Аграрния университет
БФС
Призив да участвате в Европейските награди за биологично земеделие 2025
Боб със свински крачета
Заседание на МС
Кабинетът отмени три решения на служебното правителство от 2024 г.
Подготвя се работна българо румънска група за коробоплаването по Дунав
Свързани материали
Виж
Хоботни бръмбари - вредители по люцерната – род Sitona
Хоботни бръмбари - вредители по люцерната (продължение)
Хоботни бръмбари - вредители по люцерната
Спасени са 4 декара лозов масив и 2 декара овощна градина
Пожар изпепели 800 бали слава и 150 бали люцерна в Сливенско
БАБХ
Активни преговори за отваряне на износа на българска люцерна за Южна Корея
Стойността на нанесените щети се изяснява
Пожар унищожи 360 бали слама и 70 бали сено в Кубратско
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини