Ако сменяте насажденията в градината си или пък просто искате да се избавите от неприятните плевели в културите си, то можете да прибегнете до един експериментален метод. Сложете на свободните почистени от плевелите почви мъх, който сте взели от близката гора. Изумрудените „килими” в различни оттенъци ще изглеждат много живописно. След година-две сфагнумът или почвеният мъх, растящ на земята на сенчестите иглолистни гори, ще мулчира всички свободни места. Освен това той има антисептични свойства, не гние, регулира почвеният влагообмен. Бързо засъхва, рохкав е и през пролетта луковичните лесно го пробиват със своите кълнове.
За подобни експерименти обаче не използвайте мъхът, който расте по дърветата и върху стари пънове. Той има съвсем други свойства – неговите кадифени възглавнички са много красиви, но те са по-плътни и той може да се сложи само там, където няма да расте нищо. Освен това този мъх на влажни и сенчести места може да се хване в земята и да зарасте свой живот. Нарастващият мъх е сигнал за много висока влажност, и трябва да се вземат мерки заради другите растения.
Така, че ако имате наблизо елова горичка с мъх – пробвайте. Той лесно се нанася, лесно се събира и даже засъхнал не изглежда зле. Още за плевелите...