Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
09.09.2024 г.

Почвената обработка в борба с плевелите след прибиране на реколтата

(Продължение)
Почвената обработка в борба с плевелите след прибиране на реколтата

Снимка: sinor.bg

В първата част за борбата с плевелите, задължително извършвана след прибиране на реколтата, ви запознахме със земеделските практики, които предпазват културите от заплевеляването. В течение на годината се развиват отделни групи плевели, характеризирани като видове (ефемери) – ранни пролетни плевели, късни пролетни плевели, коренищни плевели и кореновоиздънкови плевели.

Стопаните и специалистите в земеделието трябва да направят сезонни обследвания, за да определят вида и плътността на установените плевелни видове. За целта има разработени скали. Една от тях е на Малцев (по Еленков и др., 1982)*. Тя има четири степени:

1. Плевелите се срещат единично.

2. Плевелите се губят сред културните растения.

3. Културните растения преобладават количестгвено над културните растения.

4. Плевелите преобладават над културните видове и ги заглушават.

При отделните културни видове по тази скала може да бъде съставена съответната картина. Според своята плътност плевелите се разпределят в пет групи. С най-толяма плътност 2 – 3 – 4, се нарежда бръшляновидно великденче, което напада морковите, зелето и лука. Плевелът врабчови чревца (звездица), има плътност 1 – 3 – 4 и напада копъра, магданоза и др.

Сред ранните пролетни плевели се нареждат дивият синап и фасулчето, като плътността при синапа е 1 – 4 и се среща при салатите и тиквичките. Фасулчето напада основно градинския фасул, градинския грах, доматите, зелето, картофите, лука и др.

Борбата срещу плевелите е успешна, когато е осъществена като система от мероприятия: обработка на почвата, редуване на културите (сеитбообръщение), торене с добре отлежал оборски тор, чист от плевелни семена, почистване на посевния материал преди сеитбата, унищожаване на плевелите между площите с културните растения, в торищата и каналите за поливната вода, употеба на хербииди.

Обработката на почвата е мощно средство за контрола на заплевеляването. При отделните културни видове и през отделните сезони тя е насочена срещу плевелните видове в различни стадии от тяхното развитие. Преди усвояването на дадена площ изораването на почвата и обръщането на коренообитаемия слой е ефикасно срещу коренищните и кореновоиздънковите плевели, защото изнесените на повърхността вегетативни части са изложени на неблагоприятни физически (абиотични) фактори: високи или ниски температури, липса на влага (изсушаване).

В противовес на изораването, плитките обработки, например фрезоването не унищожават плевелите, а само надробяват вегетативните органи и ги разнасят, което подпомага плевелната растителност с настъпването на благоприятни сезонни условия.

Редуването на почвените обработки зависи от природните дадености в района и предшественика при редуването на културите. Например възможна е плитка оран след житни (подмятане на стърнището), основна оран и др..

Плитката оран е в границите 12 – 15 см. Чрез нея става заораването на растителните остатъци. При наличие на влага тя създава условия за поникване на плевели от семена и развитие на плевели от спящи пъпки на вегетативни части на многогодишни плевели. Новата плевелна растителност на по-късен етап бива атакувана с дълбоката обработки или с хербициди.

Основната оран 25 – 30 см унищожава едногодишните плевели и създава неблагопрлиятни условия за развитието на многогодишните. След нея част от плевелните семена потъват в почвения пласт и това намалява възможността за поникване. След дълбока оран отрязъци от коренища на троскот, попаднали на дълбочина 30 см, образуват по-малък брой издънки, по-малко коренища от спящи пъпки. Подобна тенденция е установена при коренови отрязъци от паламида и др..

При наличието на многогодишни плевели, когато дълбоката оран е направена рано, има необходимост от допълнителна есенна обрабопка. Това подобрява условията за пролетната подготовка на почвата за по-ранни култури. Дълбочината на първата пролетна обработка е около 17 см, а следващите при необходимост са по-плитки.

* Еленков Е., Е. Христова, Е. Логинова, В. Спасов, В. Бояджиев (1982) Ръководство по растителна защита за зеленчукопроизводителя. Изд. „Христо Г. Данов“, Пловдив.

(Следва продължение)

Д-р Антоний Стоев – агроном по растителна защита

Почвената обработка в борба с плевелите след прибиране на реколтата
3368
 

Последни материали
Виж
Йордания пак отмени търга за внос на хлебна пшеница
Алжир е закупил малка част от планираните количества фуражна царевица
Правителството одобри промени в данъчните закони за 2025 г.
До 2030 г. корпоративният данък при de minimis ще продължи да бъде преотстъпван
Закон за храните
МС одобри промени за уреждане на продажбите на минерални води
Звено за анализи
В Пловдив ще отрият Институт за системни иновации в храните и виното
Решения на Министерския съвет
Датите за празнуване през 2025 г. на вероизповеданията, различни от източноправославното
Доклад на Сметната палата за пропуски, извършвани до 2020 г.
Затягат мерките срещу източване на еврофондовете през ИСУН
Свързани материали
Виж
Първа част
Борба с плевелите след прибиране на реколтата
„Косачката“ на житни и широколистни при царевица
Принципал™ Голд - За пълен контрол на житните и широколистни плевели до 9-ти лист на културата
Пазарният лидер в сегмента даде заявка за отлични резултати и през 2023 г.
„Байер“ представи схеми за категорична защита от житни и широколистни плевели в царевица
Ариго™ ВГ –хербицидът за контрол на всички важни плевелите при царевица
Когато искате с едно третиране да унищожите всички плевели в царевица
Дерби® Супер Едно / Ланселот™ при царевица на страхотна цена
Наричат го „Косачката“
Принципал™ Плюс - Комплексно хербицидно решение за пълен контрол на житните и широколистни плевели след поникването им
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини