На първото за 2025 година заседание на временната парламентарна комисия за чумата и шарката по дребните преживни животни, което ще се проведе днес от 14,30 часа в Народното събрание, ще продължи изслушването на длъжностни лица от Българската агенция по безопасност на храните, за да се установи как се е процедирало при смъртността на животните в стадото във Велинград. Въпреки очакванията, че още днес депутатите ще излязат с решения, комисията ще продължи работата си с още две заседания, съобщи в интервю за програма „Хоризонт“ Борислав Петков, депутат от МЕЧ и председател на комисията.
Още от първото заседание Петков е констатирал „доста разминавания между обясненията на администрацията, регионалните структури на агенцията и собствениците" по казуса с чумата по дребните преживни животни във Велинград. „Всеки иска да се защити, но изначално, поне според мен и според голяма част от колегите, се забелязват пропуски, и то съществени, от страна на БАБХ основно – по отношение на обследването на обекта, вземането на пробите, невъзможността да бъде комуникирано това със собствениците, и в един момент тази липса на информация е довела до напрежението, което е създадено", поясни Борислав Петков.
Решението на БАБХ да не умъртвява стадото
Животновъдите от Велинград не признават и пробите от лабораторията в Монпелие. Въпреки че Европейската комисия наложи забрана за движение на животни и продукти от тях от област Пазарджик, в трикилометровата зона не са взети никакви мерки, е станало ясно при първото изслушване. Според Петков взети са мерки само „на лист“, без да има контрол. "Там функционира кланица, която работи с живи животни, което е пълен нонсенс спрямо заповедта, която е издадена. И това се случва пред очите на БАБХ. Не може да извоюваш подобно изключение в такава ситуация. Такъв прецедент не може да има в държавата“. И заключи, че депутатите имат още много въпроси, за да се изясни точно какво се е случило в овцефермата във Велинград.