Начало » Важно за фермера » Гори и екология
03.06.2017 г.

Помогнете да открием нощните ни съседи!

Българското дружество за защита на птиците

Всеки от нас има съседи. С някои сме в добри отношения, с други - не. Имаме и тайни съседи, незабележими за нас - совите. Ние, Българското дружество за защита на птиците, каним всички с интерес към птиците да се включат в предоставянето на информация за совите, както и за присъствието на други нощни видове птици в различни части на България.

Причината за този призив е, че информацията за присъствието на тези видове около нас, събрана до момента, е недостатъчна за данните на Европейския атлас на гнездящите птици. Всеки природолюбител с интерес и познания за птиците или експерт може да допринесе с допълнителна информация за опознаването на крилатите ни съседи.

Особено необходима е информация за наблюдения на бухал, горска улулица и козодой. Сега е сезонът, в който повечето видове са отгледали малките си и те излитат от гнездата. В този период совите и малките им могат да се видят дори през деня кацнали на дърветата близо до гнездото или да се чуят звуците им през нощта. Младите сови често напускат гнездата преди да започнат да летят. Ако намерите малко на сова не го вземайте! То няма нужда от помощ! Обикновено родителите му са близо и се грижат за него.

Най-лесният и достъпен начин за събиране и предоставяне на информация за наблюдавани видове е чрез използването на приложението за смартфони и таблети SmartBirds Pro. Не е необходимо събирането на подробна информация за всяко наблюдение, важно е единствено да се отбележи вида, броя наблюдавани индивиди и статуса на вида. Данни за птиците предоставени под друга форма също са добре дошли.

Информация за събирането и предоставянето на наблюдения за Европейския атлас на гнездящите птици може да изпращате на и на имейл: bspb_hq@bspb.org.

Късната  пролет е подходяща за нощна разходка за опознаване на совите – нашите съседи. Може би няма да ги видите, но със сигурност ще чуете техните звуци. Ако нямате опит, ви предоставяме техните звуци, за да ги прослушате на запис.  Няколко вида сови могат много лесно да бъдат открити и разпознати при нощни наблюдения сред природата или в градска среда:

- Домашната кукумявка – среща се в села и градове. Може да се наблюдава дори през деня кацнала на покривите и комините на къщите. Сравнително дребна сова, но с голяма закръглена глава. Често през пролетта издава обаждане, което е донесло и името ѝ – рязко и сърдито „к‘мяу“ или „куку-мяуу“.  

- Чухал – обитава широколистни гори, но се среща в паркове и градини в населени места. Дребна сова, малко по-едра от скорец. Трудно се наблюдава, но много лесно се разпознава по звук. Най-често чуваната песен е тази на чухала през нощта и наподобява късо и дълбоко свирене.

- Забулена сова – обитава селскостопански райони с редки горички, градини и населени места. Гнезди в хралупи, на тавани или в изоставени постройки. Характерно за нея е, че в полет изглежда доста светла отдолу, а кацнала лесно се отличава по светлото дисковидно лице (приличащо на сърчице).  

- Горска ушата сова – гнезди в гори до открити места, но не рядко  в паркове и градини в населените места. Кацнала се различава лесно по дългите „уши“. Често гнезди в гнезда на врани и свраки по дървета.  

- Интересна, нощна птица, която не е сова, е, козодоят, наричан още нощна лястовица и мраченик. Обитава най-често разредени широколистни гори, но се среща и в открити местности с храсти. Голям е колкото кос, но има по-дълги крила. През деня лежи на земята или на дебел клон и е почти незабележим. Започва да лети след залез слънце. „Песента“ му е  характерен монотонен, механичен звук  наподобяващ бръмчене. Издава и редица други звуци, които през брачния период са съпроводени с маневрен полет.  

За повече информация: Волен Аркумарев, volen.arkumarev@bspb.org, тел.: 0879 119 084

Помогнете да открием нощните ни съседи!
19829
 

Последни материали
Виж
За Кампания 2024
Определена е окончателната ставка за допълнителното преразпределително подпомагане
Бюджетът ще е 9,5 млн. евро
Сдружени земеделци ще могат да кандидатстват за къси доставки през септември
Аржентински експерти представиха иновативни стратегии за устойчиво земеделие
Времето изтича на 20 юни
МЗХ призова депутатите за спешна корекция в закона, за да паднат наемите за пасища
В части от южна Европа обаче паднаха двойни на обичайните количества валежи
Рекордна суша в Германия застрашава новата реколта
С 12,5% протеин и доставка между 15 август и 15 октомври в 4 пристанища
Саудитска Арабия обяви търг за внос на 655 000 тона хлебна пшеница
Свързани материали
Виж
Ставки
От 15 до 30 април кандидатствате за помощта за хуманно отношение към птиците
Съюза на птицевъдите представи отчета за дейността си за 2024 г.
Близо 40 хиляди кокошки носачки са засегнати от птичи грип в село Цалапица
Ограничения заради птичи грип в община Раковски
Инфлуенца по птиците
САЩ и Канада отмениха ембаргото за внос на птици и продукти от Франция
Богатата хранителна база помага за опазването на малкия креслив орел
Условията за гнездене на защитени видове птици в Сакар са добри
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини