Начало » Новини » Страната
20.03.2025 г.

Съюза на птицевъдите представи отчета за дейността си за 2024 г.

Съюза на птицевъдите представи отчета за дейността си за 2024 г.

На 19 март 2025 г. се проведе Общото годишно отчетно събрание на Съюза на птицевъдите в България. За четвърта поредна година домакин на събранието беше Българската стопанска камара съобщиха от пресцентъра на институцията.

Сред официалните гости бяха заместник-министърът на земеделието Стефан Бурджев, зам.-директорът на БАБХ д-р Валентин Атанасов, председателят на БСК Добри Митрев, директори на дирекции в МЗХ, представители на БАБХ и Центъра за оценка на риска по хранителната верига. Поздравителни адреси до участниците бяха изпратени от министъра на земеделието Георги Тахов, изпълнителния директор на БАБХ д-р Светослав Патарински и изпълнителния директор на Държавен фонд „Земеделие“ Ива Иванова.

В изказването си пред участниците в заседанието г-н Бурджев информира, че над 39 млн. лв. е усвоеният ресурс за 2024 г. по схема за държавна „Помощ за реализиране на доброволно поети ангажименти за хуманно отношение при отглеждане на птици”. „Министерството на земеделието и храните остава партньор на българските птицевъди в усилията за модернизиране на сектора, насърчаване на иновациите и осигуряване на благоприятна бизнес среда“, заяви заместник-министърът.

Приветствие към участниците в ОС поднесе и Добри Митрев, който очерта предизвикателствата пред икономическите оператори у нас, сред които високата цена на енергията, тежките бюрократични процедури, които носят допълнителна финансова тежест за предприятията, проблемите с недостига на работна ръка и възможностите за облекчаване на сроковете и условията за внос на работници за сезонна и целогодишна заетост, проблемите в образователната система и неактивните лица.

Председателят на БСК подчерта значението на  диалога с държавните институции с цел защита на интересите на предприемчивите хора в България – по-голяма икономическа свобода и конкурентоспособност на национално и европейско равнище. „Имаме потенциал – в България има работливи хора с идеи и ако имаме партньорство с институциите и търсим заедно решение на проблемите в пряк диалог, няма да сме винаги на 27-мо място от 27 в ЕС. Вашата организация има добра визия за сектора, затова ви пожелавам да ви чуват повече – ние сме зад вас и можете да разчитате на нашата подкрепа и експертиза“, каза още Добри Митрев.

СПБ представи отчета за дейността си за 2024 г. Като основни предизвикателствата пред сектор „Птицевъдство“ бяха определени инфлуенцата по птиците, която през 2024 г. е засегнала над 1 178 000 птици, войната в Украйна и нарушените транспортни коридори. Очертани бяха и структурните промени и тенденции в сектора – намаление на броя стопанства, броя на стоковите кокошки носачки, общия брой птици (с 6,4%) и малките стопанства като най-засегнати са фермите с до 100 птици. Бяха отчетени стабилност в големите стопанства, увеличение на родителските стада с 40,3% и ръст на подрастващите кокошки с 4,8%. Като основен извод за търговията се откроиха стабилно производство, но намаляващ износ.

През 2024 г. експертите на СПБ са изготвили над 30 становища в защита на интересите на своите членове, организирали са няколко тематични срещи с експерти и фермери и са провели 6 тематични обучение с над 450 броя обучени лица по теми като здравеопазване на животните, биологична сигурност, нови екологични норми и др. През септември е проведена и 44- та Международна конференция с бизнес изложение Smart Poultry World, а организацията е привлякла 25% нови членове.

Съюзът на птицевъдите в България успешно изпълни основните си цели за 2024, която бе година на растеж, партньорства и преодоляване на предизвикателства.

Съюза на птицевъдите представи отчета за дейността си за 2024 г.
2470
 

Последни материали
Виж
Форум
Бурджев: Над 42 млн. лева е помощта за свиневъдите през тази година
Осигурени са близо 14 хиляди ракети
Сезонът на градушките стартира с търсене на инженери и физици за командните пунктове
При губещото позиции на пазара скъпо слънчогледово масло
Запасите от слънчоглед в Черноморския регион ще стигнат до края на сезона
И през настоящия селскостопански сезон подобно на миналия
Египет повиши изкупните цени за пшеницата от местните фермери
Важно!
Фермерите да не разчитат на субсидии за консервационно земеделие от 2025 година, а от 2026-а
ЕС спира безмитният украински внос
Ново рязко поевтиняване на пшеницата в Европа
Свързани материали
Виж
Предстоящо
Форум за иновациите във фермата е във фокуса на АГРА 2025
След проверки на хранителни заведения и преработващи предприятия
Изтеглиха близо 6 милиона яйца от пазара в Румъния заради салмонела в птицеферма
Правителството прие програма за принос към целите на Стратегията „От фермата до трапезата" до 2030 г."
Румънски фермери прибраха 2 милиона евро от фалшифициран проект за домати
С 6 милиарда долара Дания ще залеси 15% от земеделската земя
Технологични карти за животновъдство, как да изчислим разходите на стопанството
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини