Начало » Важно за фермера » Гори и екология
04.05.2017 г.

Еколози дискутират по опазването на рибните ресурси

sinor

В края на март организации, работещи за развитие в различни области на обществения живот, подкрепиха съвместен призив за опазване на рибното богатство в Европа. В България и в още 11 държави от ЕС екологичната организация WWF насочва вниманието към това как с избора на устойчиво произведени риба и морски продукти европейските потребители биха могли да окажат влияние върху поминъка на хората, зависещи от риболова в развиващите се страни.

Всяка от присъстващите организации е споделила своя опит, като е постигнат консенсус, че е необходимо да се дава по-широка гласност на добрите примери, които да служат за вдъхновение. Такава история сподели Деница Петрова от Грийнпийс България.

Неотдавна към организацията се е обърнала майка от Варна, която била впечатлена от количеството пластмасови отпадъци, оставащи след всекидневното използването на чаши за еднократна употреба в детската градина на детето ѝ. Благодарение на упоритостта си, майката успяла да убеди останалите родители и ръководството на детската градина, да заменят пластмасовите чаши с метални канчета за всяко дете. Добър пример, който дава възможност гражданите да участват в опазването на околната среда, е мобилното приложение BlackSeaWatch, посочи Димитър Попов от Зелени Балкани. То не само обучава потребителите по забавен начин, но и им позволява да допринасят за събирането на данни за живота в Черно море. Подобно овластяване на гражданите позволява и Рибен буквар 2.0 - потребителският наръчник за избор на морска храна на WWF България.

Ангажимент за публичност на добри практики пое Магдалена Малеева, представител на „ Горичка“. Специално внимание бе отделено на отношенията с бизнеса и с институциите. Представителите на WWF посочиха, че целите за развитие могат да донесат ползи на бизнеса и е добре въпросът да бъде поставен и по този начин. Според проучване по темата на PWC, най-важните цели за бизнеса са Насърчаване на постоянен, приобщаващ и устойчив икономически растеж, пълна и продуктивна заетост и достоен труд за всички (8-ма цел), Изграждане на гъвкава инфраструктура, насърчаване на приобщаваща и устойчива индустриализация и стимулиране на иновациите (9-та цел) и Осигуряване на устойчиви модели на потребление и производство (12-та цел).

По отношение на работата с институциите, представителите на присъстващите организации се обединиха около мнението, че институциите трябва да заложат критерии за устойчивост при избора си на партньори и да се опитват да насърчават добрите практики с подходящи стимули.

Организациите, които участваха на кръглата маса, бяха Дружество за ООН в България, „Зелени Балкани“, Грийнпийс - България, Асоциация „Активни потребители“, Slow Food в България, AIESEC, Горичка, Български фонд за жените, Институт по биоразнообразие и екосистемни изследвания към БАН, Move.bg, Национален младежки форум.

Еколози дискутират по опазването на рибните ресурси
4123
 

Последни материали
Виж
Тазгодишното производство в ЕС обаче ще остане под рекорда от 2023 г.
Немски експерти очакват скок в реколтите от рапица в България и Румъния
Големите притеснения са за добивите при задържащото се сухо време
Производителите на картофи в ЕС очакват ранна реколта
Над 340 килограма риба е върната обратно във водата
Извадиха поредните километри бракониерски мрежи от бургаски язовир
Пострадалият водач с множество травми е настанен за лечение
Трактор се обърна по стръмен наклон при теглене на ремарке с оборска тор
Общинският кмет вече отмени заповедта си за прочистване на района
Дадоха на прокуратурата сеч край Сухиндол за изграждане на фотоволтаици
За Кампания 2024
Определена е окончателната ставка за допълнителното преразпределително подпомагане
Свързани материали
Виж
Три са работещите методи
Как да спасим овошки, лозя и храсти от мразовете и сланите?
Варианти за освобождаване от препятствия по течението на река Лом
WWF възстановява един от последните запазени български притоци на Дунав
Тази година под наслова да ги опазим за нашето общо бъдеще
Отбелязваме Световния ден на влажните зони на 2 февруари
Позиции
Новият регламент на ЕС за семената застрашава местните сортове
Важно за фермерите!
Научна конференция за опазване на почвите и водите ще се проведе през декември в Боровец
На 30-тата годишнина от подписването на конвенцията за опазването на реката
Отбелязваме деня на Дунав
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини