Начало » Новини » Страната
23.07.2024 г.

Научна конференция за опазване на почвите и водите ще се проведе през декември в Боровец

Важно за фермерите!
Научна конференция за опазване на почвите и водите ще се проведе през декември в Боровец

Снимка: sinor.bg

От 9 до 12 декември в зимния курорт „Боровец“ ще се проведе Международна научна конференция „Опазване на почвите и водите”, в която ще участват учени и експерти от България, Полша, Грузия, Русия, Казахстан, Украйна и Северна Македония. Организатори на събитието са Научно-техническият съюз по машиностроене, Русенският университет „АНГЕЛ КЪНЧЕВ” и Българската асоциация по механизация на земеделието.

Опазването на природните ресурси е най-важния въпрос пред човечеството, затова и ролята на науката за опазването на почвите и водите се превръща в приоритет и мотивиращ фактор в живота на много хора и цели общества. Ето и темите, по които ще бъдат изнесени важни доклади:

ПОЧВИ - ролята на почвата в биосферата и екология на почвата; почвени ресурси; модели на почвообразуване; генезис, диагностика, класификация и картография на почвите. Физични и механични свойства на почвите, минералогичен състав на почвата. Съдържание, форми и баланс на азота, фосфора и калия в почвата. Микроелементи и микроторене. Екологично нормиране. Фонови концентрации на микроелементи. Микробиологични и ензимни процеси в почвата. Сорбционен капацитет и химични мелиорации.

Хумусни вещества. Управление на процесите на образуване на органично вещество. Опазване и повишаване на органичното вещество в почвите. Оползотворяване на органични отпадъци. Компостиране и приложение на компоста.

Индустриални хумусни препарати.

Нови знания за почвата. Екологично почвознание. Методически и методологични аспекти на екологичното почвознание. Иновационни методи за изследване на почвата.

Здравословно състояние на почвата. Уплътняване, ерозионна податливост, стабилност на почвените агрегати, способност да задържа вода, хидравлична проводимост и хранителен статус.

Почвено екологични рискове в селскостопанското производство. Мониторинг на почвите. Оценка на риска. Ограничаващи условия и фактори на почвеното плодородие - педогенетични и деградационни процеси, тежки метали, органични замърсители, радионуклиди, пестициди, хербициди и други.

Мониторинг на водна и ветрова ерозия на почвата и оценка на риска. Технология за предотвратяване на почвената ерозия. Рекултивация на замърсени терени, мелиорации на засолени, кисели и ерозирали почви.

Математически модели. Имитационно моделиране на продуктивността на агроекосистемите.

ВОДА - Значение на водата в земеделското производство. Съхранение и рационално използване на влагата в почвата.

Значение на почвената влага; въздействие на растителните отпадъци за задържане на влагата; оценка на почвената влага, евапотраспирация; модели на водния баланс; агротехнически мероприятия за повишаване влагоосигуреността на почвите.

Механична обработка на почвата и съхранение на влагата. Регулиране на водния режим на почвата. Средства за задържане и стабилизиране на влагата в почвата. Индустриални и природни влагоакумулиращи вещества.

Поливно земеделие. Инфраструктура на поливното земеделие. Съвременни проблеми. Информационно управляващи системи на водопотребление. Иновационни технологии, машини, съоръжения и системи за поливане в съвременните условия на земеизползване.

Поливни режими.

Автоматизирано проектиране на мелиоративни и иригационни системи. Комплексно използване на водните ресурси. Въздействие на напоителните и отводнителни системи и съоръжения върху околната среда. Екологични проблеми. Контрол и мониторинг на замърсяването на водите и водните басейни.

МАШИНИ И ТЕХНОЛОГИИ

Съвременни системи машини и технологии за минимални и нулеви обработки на почвата. Комбинирани агрегати. Конструктивни, кинематични и енергетични показатели. Енергоспестяващи технологии. Машини за мулчираща обработка на почвата и стърнищно култивиране. Разрохвачи за ивична обработка.

Сеялки за директна сеитба.

Защита на почвата от ерозия. Противоерозиини технологии за обработка на почвите и специални технически средства и съоръжение.

Автономни роботи в селското стопанство. Прогнози и перспективи в развитието на роботи за обработка на почвата, сеитба, борба с плевелите, прибиране на реколтата. Безпилотни летателни апарати и дронове. Сензори. Концептуални модели. Фундаментални, експериментални и практически резултати.

Научни проблеми в управлението на адаптивни интелектуални роботи и групи роботи. Изкуствен интелект за обработване и разпознаване на изображения, автоматично планиране и вземане на решения.

Земеделие с контролиран трафик на машините. Енергетични и прикачни машини с широка база. Модулно синхронизиране на полосите за движение. Прецизно земеделие. Показатели на икономическа ефективност. Екологосъобразно съхраняване и оползотворяване на отпадъците в селското стопанство. Перспективни биотехнологии за преработка. Технологии и инсталации за производство на топлина и биогорива.

МЕНИЖМЪНТ

Устойчиво управление на земите и поддържане и развитие на селските райони. Правови, финансови и административни механизми за интегрирано екосистемно управление.

Законодателство, политики и стратегии за управление на почвите и водите. Роля, участие и отговорности но местното самоуправление, асоциации и неправителствени организации, собственици и ползватели на земеделските земи.

Устойчиво управление на почвите и водите - продуктивност, сигурност, защита, икономическа приложимост и социална приемливост. Мониторинг на почвите и водите. Рискове за селското стопанство и обществото. Информационни системи в агроекологията.

Обучение на фермери и специалисти в областта на почвознанието, земеделието и агроекологията. Консултативни служби за ефективно използване на почвените и водните ресурси. Научно информационно осигуряване.

Партньори на събитието са министерствата на земеделието и на околната среда, Федерация на научно-техническите съюзи, Селскостопанска академия ССА, Аграрен университет – Пловдив, Тракийски университет – Стара Загора, Лесотехнически университет – София, Съюз на полските инженери механици – Полша, Грузински аграрен университет – Тбилиси, Грузия, Казански държавен аграрен университет – Русия, Казахски национален аграрен университет – Казахстан, Институт по механизация и електрификация на селското стопанство – Украина, Асоциация за земеделска техника – Северна Македония и Индустриален институт по механизация на земеделието – Познан, Полша.

Научна конференция за опазване на почвите и водите ще се проведе през декември в Боровец
3290
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
Конференция в Боровец
Пикът в цените на агростоките ще бъде през 2022 г., след което ще последва спад, прогнозира учен от САЩ
Онлайн и присъствено на Боровец
През октомври очаквайте Деветата конференция на Института по аграрна икономика
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини