Изтичащата пазарна 2016/17 г. показва, че крайните запаси при зърнените култури в страната ще бъдат вероятно по-високи спрямо през предходната година, но в никакъв случай няма да са на рекордни нива, както се очаква да бъде в световен мащаб. Това сочи месечният анализ на Центъра за а икономически изследвания в селското стопанство (CAPA).
При пшеницата се очакват крайни запаси за пшеницата да бъдат в рамките на 240-260 хил.т., което е със 150% повече от същия период на миналата година. При ечемика запасите са около 30 хил.т (-40%), царевица 100-120 хил.т (-16%) и слънчоглед 100-110 хил.т. (+15%).
Предварителните предвиждания на САРА за площите с основните основните пет зърнено-маслодайни култури – пшеница, ечемик, слънчоглед, царевица и рапица, е за запазване около 27,2 млн.дка.
Неблагоприятните цени при ечемика през последната година и слабото търсене вероятно ще доведат до спад на тези площи с около 9% на годишна база. Добрите цени на царевицата и очакванията това да се запази и през новата година ни дава основание да предвиждаме ръст на засетите площи с около 8%.
Експертите припомнят, че през март 2017 г. цените се повишиха с около 3%, което е значително на фона на задържащите се и леко понижаващи се цени на световните пазари.
Намаление единствено се отчита при слънчогледовото семе, което съвпада с понижение на цените на слънчогледовото олио.
През март световните експортни цени бележат спад, който е около -1% при пшеница, -2% при царевица и -5% при слънчогледовото олио. Експортните цени на пшеница от Черноморския регион са надолу с около 2% през април в сравнение с март 2017 г.
Излязлата информация за запасите в Русия показва, че те са много по-високи, отколкото през същото време на предходната година.
Към началото на април 2017 г. при слънчогледа те са около 36% по-високи (1 млн.т), царевица: +30% (2,1 млн.т) и пшеница: +27% (7,5 млн.т.).
Според световните агенции производството на пшеница в ЕС може да достигне над 155 млн.т. през 2017/18 г, докато в Черноморския регион се очаква по-ниско производство в сравнение с предходната година, с около 2-3% заради по-ниските добиви.
Експертите от САРА прогнозират световните цени при зърното да бъдат относително ниски, като вероятно ще тръгнат от по-високи нива в сравнение с предходния сезон.